مولد الکتریکی

اکثر مشاغل به هزینه هایی که خرید و راه اندازی مولد الکتریکی در پی دارد به چشم یک سرمایه گذاری نگاه می کنند؛ چرا که ژنراتورها به تداوم حرکت چرخه تجارت (حتی در زمان قطعی برق) کمک می کنند. اما اگر قطعی برق شبکه طولانی باشد چه اتفاقی می افتد؟ در این حالت ژنراتور الکتریکی تا چه زمانی می تواند برق مورد نیاز را تأمین کند؟ آیا راهی برای افزایش مدت کارکرد ژنراتورهای الکتریکی وجود دارد؟ عمر مفید ژنراتورها چقدر است؟ این ها سؤالاتی هستند که اغلب افراد در هنگام خرید مولد الکتریکی با آن مواجه می شوند که با توجه به تنوع گزینه های موجود در بازار می توانند فرایند انتخاب را سخت تر کنند.

یک مولد الکتریکی در زمان قطع برق تا چه مدت می تواند برق مورد نیاز را تأمین کند؟

در حالت ایده آل، ژنراتورهای الکتریکی تا زمانی که سوخت مورد نیاز را داشته باشند به فعالیت خود ادامه خواهند داد. بنابراین، بیشترین مدت کارکرد متعلق به مولد الکتریکی گازسوز است که با اتصال به منبع گاز شهری می تواند برای مدت بیشتری به فعالیت خود ادامه دهد. از سوی دیگر برای ژنراتورهای بنزینی، دیزلی و پروپان ذخیره کافی سوخت اولویت بیشتری دارد. در چنین مواردی به خصوص به صاحبان کسب و کار هایی که با قطعی برق دچار اختلالات اساسی می شوند توصیه می شود:

 • برای حداقل 24 ساعت سوخت مورد نیاز مولد الکتریکی خود را ذخیره کنند
 • ژنراتورهای خود را به مخازن سوخت بزرگتر تجهیز نمایند

ژنراتورهای الکتریکی تا زمانی که سوخت مورد نیاز را داشته باشند به فعالیت خود ادامه خواهند دادژنراتورهای الکتریکی تا زمانی که سوخت مورد نیاز را داشته باشند به فعالیت خود ادامه خواهند داد

برای افزایش مدت زمان کارکرد مولد الکتریکی چه اقداماتی را می توان انجام داد؟

 • همواره باید ژنراتور را تمیز نگه دارید و از انباشته نشدن آلودگی، گرد و غبار، زباله و یا برف اطمینان حاصل نمایید.
 • در حالی که مولد الکتریکی قادر است چندین دستگاه را به طور هم زمان تغذیه کند، باید تلاش کنید فقط موارد کاملاً ضروری را به شبکه تأمین برق اضراری متصل نمایید.
 • برای کمک به خنک شدن موتور و کاهش مصرف سوخت بهتر است هر چند ساعت یک بار ژنراتور را خاموش و از این زمان برای بررسی سطح روغن استفاده کنید (مخصوصاً اگر از مولد الکتریکی 3600 دور در دقیقه استفاده می کنید باید هر 8 ساعت ژنراتور را خاموش و سطح روغن را چک کنید).
 • اگر کسب و کار شما نمی تواند به دلیل قطع برق کار خود را متوقف کند، به شدت توصیه می شود ژنراتوری را انتخاب کنید که موتورهایی با سرعت 1800 دور در دقیقه دارند. اگرچه این نوع مولد ها تا حدودی گران تر هستند، اما در قطعی برق طولانی مدت عملکرد بهتری دارند و کارآمدتر می باشند (به ندرت بیش از حد گرم می شوند و نیازی به تعویض مکرر روغن ندارند).
 • اطمینان حاصل کنید که مولد الکتریکی در تمام طول سال در مکانی خنک، خشک و دور از باد مستقیم قرار می گیرد.

مولد های الکتریکی با توان بالا نیاز به سرویس های دوره ای دقیق تر و بیشتری دارندمولد های الکتریکی با توان بالا نیاز به سرویس های دوره ای دقیق تر و بیشتری دارند

عمر مفید یک ژنراتور الکتریکی چند سال است؟

به طور معمول یک ژنراتور آماده به کار بسته به تعداد دفعات استفاده و همچنین میزان نگهداری می تواند بین 20 تا 40 سال دوام بیاورد و در این بازه زمانی بین 15000 تا 30000 ساعت بدون دردسر قابل استفاده است. اما باید توجه داشت که طول عمر مولد الکتریکی تا حد زیادی توسط برند، نوع و اندازه آن تعیین می شود. با رعایت برنامه سرویس های دوره ای و انجام برخی نکات زیر قادر خواهید بود طول عمر ژنراتور خود را افزایش دهید.

 • برای گرم شدن روغن و گردش یکنواخت آن در موتور، هر چند وقت یک بار ژنراتور خود را به مدت 25 الی 30 دقیقه روشن کنید.
 • سطح روغن و مایع خنک کننده را حداقل هر ماه یکبار بررسی کنید.
 • بسته به دفعات استفاده از مولد الکتریکی، سالیانه یک الی دو بار نسب به سرویس فیلتر های هوا، باتری ها، شمع ها و محرک های تسمه و سایر متعلقات آن اقدام نمایید.
 • اگر در محیط مزرعه یا باغ از ژنراتور نگهداری می کنید، برای جلوگیری انباشته شدن علف های هرز یا برگ و آسیب ندیدن توسط جوندگان و حشرات اقدامات لازم را انجام دهید.
 • در صورت مشاهده اختلال در عملکرد، سریعاً نسبت به رفع آن اقدام نمایید.

نکات مهم برای خرید مولد الکتریکی با عمر طولانی تر

 • همواره مولد الکتریکی را از برند های معتبر و فروشندگان با سابقه خریداری نمایید.
 • ژنراتوری را انتخاب کنید که دارای سیستم روانکاری تحت فشار فعال باشد.
 • کلیه نیاز های حال و نیاز های احتمالی آینده خود را با فروشندگان و مشاوران فروش ژنراتورهای الکتریکی در میان بگذارید و از آن ها راهنمایی بخواهید.
 • خرید یک مولد الکتریکی دسته دوم شاید هزینه کمتری داشته باشد اما عدم تناسب بین هزینه های نگهداری و عمر مفید آن به هیچ عنوان توجیه اقتصادی ندارد.
محصولات مرتبط:

ژنراتور مکالته

ژنراتور استریم

مقالات مرتبط:

دیزل ژنراتور کوچک و کاربرد آنها در صنایع

قیمت دیزل ژنراتور چینی و بررسی کیفیت آن

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...