در زمینه تعمیر دینام و نکات مهم مربوط به نحوه سیم پیچی دینام ( سیم پیچی الکتروموتور ) لازم است تا نکاتی را بعنوان اصول کلی بیان کرده و در ادامه نحوه سیم پیچی دینام و اورهال الکتروموتور تشریح و توضیح داده شود. گروه صنعتی رادوکو با استفاده از تجربیات و مهندسین مجرب توانسته گامی موثر در زمینه سیم پیچی دینام و سیم پیچی الکتروموتور بردارد و اعتبار کار خود را با رضایت مشتریان بدست آورده است ، در ادامه در مورد قیمت سیم پیچی دینام ، بیشتر توضیح خواهیم داد.

تعمیر سیم پیچی دینام

 

خدمات و پشتیبانی واحد تعمیر و نگهداری شرکت رادوکو

شرکت رادوکو با دارا بودن کادر مجرب و مهندسین خبره در زمینه سیم پیچی الکتروموتور ( سیم پیچی دینام ) در سراسر ایران آماده ارائه خدمات همراه با گارانتی پس از تعمیر می باشد در صورتی که هموطنانمان در سراسر ایران نیاز به پشتیبانی و خدمات تعمیر داشته باشند کافیست با واحد شرکت رادوکو تماس بگیرید تا در کوتاهترین زمان ممکن از خدمات شرکت بهره مند شوند.

 

قیمت سیم پیچی دینام ( هزینه تعمیر الکتروموتور )

معمولا قیمت سیم پیچی دینام ( هزینه سیم پیچی الکتروموتور) با توجه به نوع خرابی آن و حجم سیم پیچی متفاوت می باشد که حتما می بایست جهت اطلاع از قیمت تعمیر دینام توسط کارشناسان واحد تعمیر و نگهداری شرکت رادوکو از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد که پس از آن هزینه تعمیر مشخص خواهد شد.

 

انواع الکتروموتور های قابل سیم پیچی در شرکت رادوکو

با توجه به اینکه الکتروموتور جز جدایی ناپذیر صنعت بوده و در واقع گرداننده چرخ صنعت می باشد، همواره توجه به ساختار و نگهداری صحیح از این تجهیز حیاتی، مهم و اساسی به نظر می رسد.

گروه صنعتی رادوکو در زمینه تعمیر و سیم پیچ انواع الکتروموتور آماده خدمت رسانی به مشتریان عزیز می باشد. برند الکتروموتور های قابل تعمیر در مجموعه رادوکو عبارت اند از:

 • تعمیر الکتروموتور ABB
 • تعمیر الکتروموتور مارلی
 • تعمیر الکتروموتور WEG
 • تعمیر الکتروموتور موتوژن
 • تعمیر الکتروموتور زیمنس
 • تعمیر الکتروموتور الکتروژن
 • تعمیر الکتروموتور لروی سامر
 • تعمیر الکتروموتور لوهر آلمان و …

سیم پیچی دینام و الکتروموتور

در حالت کلی به منظور انجام تعمیر الکتروموتور و نیز نحوه سیم پیچی دینام می بایست ساختار تشکیل دهنده آن را مورد بررسی قرار داد.

 

قسمت های اصلی تشکیل دنده الکتروموتور

 • روتور
 • پوسته
 • بیرینگ ها
 • هسته استاتور
 • پروانه خنک کننده
 • درب های عقب و جلو
 • ترمینال باکس (تخته کلمپ)
 • درب محافظ پروانه خنک کننده
 • خازن راه اندازی ( نمونه های تک خازن یا تک ضرب یا نمونه های دو خازن دو ضرب)

انواع سیم پیچی دینام

 

پوسته الکتروموتور

وظیفه نگهداری همه متعلقات مربوط به الکتروموتور را برعهده داشته و علاوه بر آن وظایفی مانند انتقال حرارت مناسب و تبادل حرارتی با محیط و محافظت از اجزای داخلی را نیز بر عهده دارد. با توجه به ساختار ظاهری آن می توان به وضوح وجود پره های هوا خنک را مشاهده کرد. وجود این پره ها در نمونه های AC به منظور بالا بردن ضریب انتقال حرارت بوده و توجه به نظافت و تمیز کاری سطح پره های هوا خنک مستلزم پیگیری های منظم و زمان بندی شده است.

هزینه سیم پیچی دینام

 

درب های عقب و جلو الکتروموتور

 وظیفه تراز بندی روتور و جای نشینی مناسب روتور و نیز محل قرار گیری بیرینگ ها را بر عهده دارند. ( یکی از عوامل سوختن سیم پیچی الکتروموتور مربوط به ایراد در ساختار درب ها و خرابی در قسمت یاتاقان بندی بوده که پیشنهاد میگردد در هر بار اورهال و تعمیرات الکتروموتور، درب های جلو و عقب الکتروموتور به صورت اصولی و صحیح چک شوند)

درب سیم پیچی دینام

 

ترمینال باکس الکتروموتور

وظیفه سر بندی و ساماندهی ورودی کابل های متصل به الکتروموتور را بر عهده دارد.( در نمونه های تک فاز خازن درون ترمینال باکس قرار گرفته و تنها دو عدد محل اتصال فاز و نول را داریم. در نمونه های سه فاز محل قرار گیری سه عدد فاز را داشته که طریقه سر هم بندی به صورت ستاره و مثلث به منظور راه اندازی الکتروموتور تعبیه شده است)

ترمینال باکس سیم پیچی دینام

روتور الکتروموتور

به شفتی اطلاق میگردد که انرژی میدان مغناطیسی تولید شده در هسته استاتور را به نیروی دورانی مکانیکی تبدیل می کند( یکی از اجزای مهم مورد بررسی در روند تعمیر الکتروموتور، روتور می باشد که از نظر سالم بودن شمش ها وعدم وجود قطعی در نمونه های AC و عدم قطعی در سیم پیچی تحریک در نمونه های DC باید مورد بررسی گیرد)

 

هسته استاتور الکتروموتور

 وظیفه ایجاد میدان مغناطیس را به منظور ایجاد نیروی الکتروموتوری را داشته و از دو نمونه سیم پیچ اصلی و سیم پیچ ثانویه تشکیل می ود.( درزمینه تعمیر و سیم پیچ الکتروموتور سعی می شود به بررسی هر چه بیشتر هسته استاتور تمرکز شود. این موضوع به خاطر این است که معمولا خرابی و نارسایی در قسمت هسته استاتور رخ داده و این ناحیه آسیب پذیر تر است.)

 

بیرینگ های الکتروموتور

 وظیفه روانسازی قطعات دوار و ثابت و هم چنین تحمل نیروی های محوری و شعاعی را بر عهده دارند. در نمونه های یاتاقان های محوری باید گریس کاری به موقع انجام شده و در مورد استفاده از بلبرینگ های شیار عمیق و دارای کنس دیواره داخلی و خارجی نیاز به گریس کاری نبوده و بر اساس عمر بیرینگ نیاز است که به تعویض بیرینگ ها اقدام لازم صورت بپذیرد.

 

پروانه خنک کننده الکتروموتور

 وظیفه خنک کاری و افزایش تبادل حرارت بدنه پره دار الکتروموتور قفس سنجابی را با محیط اطراف را بر عهده دارد

 

درب محافظ الکتروموتور

وظیفه محافظت پروانه خنک کننده از ضربه و همچنین هدایت هوای تولید شده به سطوح پره های الکتروموتور را بر عهده دارد.

هزینه سیم پیچی دینام

 

در این مرحله قصد داریم به صورت کلی مراحل مربوط به سیم پیچی دینام و سیم پیچی الکتروموتور را شرح دهیم:

 

آموزش سیم پیچی الکتروموتور

1- در مرحله نخست الکتروموتوری که سوخته است ابتدا درب های جلو و عقب الکتروموتور را باز کرده و روتور را از هسته الکتروموتور جدا می کنیم.

2- مرحله دوم وضعیت یاتاقان ها بیرینگ های الکتروموتور را از لحاظ روان بودن و عدم وجود اشکال بررسی می کنیم. همانطور که در بالا اشاره شد وجود ایراد در بیرینگ ها و یاتاقان ها می تواند موجب سوختگی در ساختار الکتروموتور شود..

3- در مرحله سوم روتور را از لحاظ سالم بودن و عدم قطعی در قسمت شمش بررسی کنیم. میزان لنگ بودن و ترازبندی روتور نیز باید مورد بررسی قرار بگیرید. برای این کار می توان روتور را در دستگاه تراش قرار داده و با استفاده از ساعت اندیکاتور و مشخصات فنی و میزان لقی مجاز تعریف شده در کاتالوگ سنجید.

قیمت سیم پیچی الکتروموتور

4- در مرحله چهارم، در این مرحله به سراغ هسته استاتور رفته و کلاف های سیم پیچی را را از بدنده استاتور جدا می کنیم. در این حالت شمش های استاتور را از هرگونه مواد زائد پاکسازی کنید. سر بندی استاتور با توجه به استاندارد اولیه الکتروموتور باید رعایت شده و کلاف های خارج شده را با توجه به نحوه پیچیده شدن آن ها دسته بندی کرده و کنار می گذاریم.

5- در مرحله پنجم مرحله عایق بندی مربوط به استاتور را انجام داده و با توجه به قطر و طول شیار شمش های استاتور نسبت به عایق بندی اقدامات لازم را انجام می دهیم.

6- در مرحله ششم های مربوط به کلاف های سربندی که در مرحله قبل کنار گذاشته ایم را مشخص کرده و بعد از شمارش در جایی یادداشت می کنیم.

7- در مرحله هفتم با توجه به مقدار شمارشی که انجام داده ایم و نقشه ترسیم شده شروع به پیچیدن کلاف ها کرده و با توجه به اندازه قالب استاتور شروع به پیچیدن سیم پیچ جدید می کنیم.

8- در مرحله هشتم کلاف های پیچیده شده را درون شیار های عایق بندی شده قرار میدهیم.

رادوکو مرکز تعمیر تخصصی سیم پیچی الکتروموتور

 

9- در مرحله نهم سربندی کلاف های جدید را مشخص کرده و با نخ در سر جای خود محکم می کنیم. برای اطمینان از درست بودن سربندی های کلاف از دستگاه اهم متر استفاده میکنیم.

10- در مرحله دهم که مرحله کار پایانی مربوط به سیم پیچی الکتروموتور را انجام داده و برای محکم شدن ساختار سیم پیچ درون هسته استاتور از شار لاک استفاده کرده و در معرض هوای آزاد قرار داده تا خشک شود و بعد از این مرحله الکتروموتور ها اسمبل کرده و آماده راه اندازی می کنیم.

  سیم پیچی الکتروموتور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *