پمپ آب

پمپ آب یک وسیله کاملاً مکانیکی است که برای انتقال و جابه جایی آب استفاده می شد. این وسیله با ایجاد فشار باعث می شود که آب به ارتفاعات پایین تر مانند استخر یا حوض و یا ارتفاعات بالا مانند طبقات بالای آپارتمان منتقل شود. پمپ‌ها کاربردهای مختلفی در زمینه های کشاورزی، مصارف خانگی، صنعتی و … دارند. تنوع مدل و سای پمپ‌ها بسیار زیاد است بر اساس کاربرد های پمپ آب و میزان انتظار می توان پمپ‌آب مد نظر خود را انتخاب کرد.

کاربرد های پمپ آب

پمپ‌آب بسته به مدل مکانیزم های مختلفی دارد، ولی به طور کلی می توان گفت پمپ‌های آب از سه قسمت ورودی، سیستم پمپ و خروجی تشکیل شده است. هنگامی که اختلاف فشار در سیستم تلمبه ایجاد می شود، آب از سمت ورودی به داخل تلمبه کشیده می شود، آب می خواهد از ناحیه ای با فشار بالا به ناحیه ای با فشار کم حرکت کند. این برای انتقال آب از طریق تلمبه به سمت خروجی استفاده می شود.

کاربردهای مختلف پمپ‌های آبکاربردهای مختلف پمپ‌های آب

دو نوع اصلی پمپ آب وجود دارد و بر اساس  نحوه ایجاد اختلاف فشار در سیستم پمپ دسته بندی می شوند. این انواع عبارتند از:

  • پمپ‌های آب با جابجایی مثبت:

با تغییر فضای موجود (حجم) در سیستم پمپ، اختلاف فشار ایجاد می کند. پمپ‌ها با قطعه هایی مثل پیستون، محیط بسته و دریچه، فشار در سمت ورودی را کاهش می دهد و باعث ورود آب به داخل پمپ آب می شود. سپس باعث افزایش فشار و جا به جایی آب می شود.

  • پمپ‌های آب مکانیکی یا پمپ با جا به جایی غیر مثبت:

از تیغه های دوار، معروف به پروانه، استفاده می کند که انرژی چرخشی را به جریان آب منتقل می کند و آب را به وسیله پمپ منتقل می کند.

مشخصات پمپ‌های آب

مشخصات پمپ‌های آب

واحدهای اندازه گیری پمپ

پمپ‌آب بر اساس یک سری اصطلاحات فنی دسته بندی می شوند که می توان بر اساس آن و متناسب با نیاز آن را انتخاب کرد. این اصطلاحات شامل دبی (آبدهی تلمبه)، هد (ارتفاع آب خروجی پمپ) یا فشار تلمبه، فشار، افت ارتفاع پمپاژ خروجی، توان خروجی پمپ، توان مصرفی پمپ و راندمان است.

  • دبی:

میزان سیالی که از یک مقطع مشخص در زمان مشخص از پمپ آب خارج می شود و با حرف Q نمایش داده می شود.

  • هد، ارتفاع آب یا فشار پمپ:

هد یک پمپ نشان دهنده ی این است که پمپ تا چه میزان ارتفاع توانایی انتقال سیال را دارد.

  • افت ارتفاع پمپاژ سیال:

با عبور کردن آب یا هر سیال دیگری از لوله ها یا فیلتر و شیرهای مختلف و ایجاد اصطکاک باعث می شود مقدار آبی که جریان دارد و ارتفاع آن اندکی کاهش پیدا کند به این مقدار افت ارتفاع پمپاژ می گویند.

  • توان خروجی پمپ‌آب:

به میزان توانی که به آب از طرف تلمبه وارد می شود توان خروجی یک تلمبه می گویند. توان به عامل های مانند ارتفاع، دبی و وزن آب و یا سیال بستگی دارد.

  • توان مصرفی پمپ

توان‌مصرفی به توانی گفته می شود که به وسیله موتور به پمپ وارد شده و سپس از طریق پمپ به سیال وارد می شود.

  • راندمان پمپ:

راندمان یک پمپ با تقسیم کردن توان خروجی یک پمپ آب بر مقدار توان مصرفی پمپ محاسبه می شود. بازده 70 درصد یک پمپ نشان دهنده 70 درصد راندمان و 30 درصد توان تلف شده برای اصطکاک و … است.

سوخت مختلف پمپسوخت مختلف پمپ

سوخت پمپ آب

پمپ‌ها برای تامین انرژی مورد نیاز از منابع بسیار مختلفی استفاده می کنند. این انرژی می تواند از سوخت یا الکتریسیته یا با کمی تلاش، از جابجایی دستی قطعات پمپ با یک اهرم تامین شود. در انتخاب پمپ باید به موضوع تامین سوخت آن توجه کرد و پمپی انتخاب کرد که بتوان به راحتی سوخت آن را تامین کرد. پمپ آب برقی به دلیل در دسترس بودن برق امروزه بسیار رایج است.

انتخاب پمپ آب

انواع مختلفی از پمپ‌های آب موجود است و انتخاب تلمبه می تواند بسیار گیج کننده باشد که کدام گزینه برای کاربرد شما بهترین و مناسب ترین است. هنگام انتخاب پمپ‌آب باید بودجه، منبع آب، میزان آب، سوخت و فشار آب مورد نیاز را در نظر گرفت.

 

محصولات مرتبط:

پمپ پنتاکس

پمپ طبقاتی لوارا

مقالات مرتبط:

انواع پمپ صنعتی و کاربرد آن ها در صنعت

تعمیر پمپ طبقاتی | نحوه نگهداری و سرویس این دستگاه ها

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...