تعمیر پمپ روتس بلوئر ( تعمیر دمنده هوا )

در روند تعمیر روتس بلوئر می بایست در گام نخست به بررسی اجزای تشکیل دهنده روتس بلوئر پرداخته و در مرحله بعد ایرادات و اشکالات پدید آمده در پروسه کاری بلوئر پرداخته شود.با توجه به موراد ذکر شده در بالا در بیان کلی می توان به یک جمع بندی و ارائه یک دستور العمل تعمیر بلوئر اقدام نمود. گروه صنعتی رادوکو با استفاده از تجربیات و مهندسین  مجرب توانسته گامی موثر در زمینه تعمیر تخصصی انواع پمپ روتس بلوئر و تامین قطعات بلوئر بردارد و اعتبار کار خود را با رضایت مشتریان بدست آورده است ، در ادامه در مورد هزینه تعمیر روتس بلوئر ، عیب یابی و آموزش سرویس و نگهداری دمنده هوا بیشتر توضیح خواهیم داد.

خدمات و پشتیبانی واحد تعمیر و نگهداری شرکت رادوکو

شرکت رادوکو با دارا بودن کادر مجرب و مهندسین خبره در زمینه سرویس و تعمیر انواع روتس بلوئر در سراسر ایران آماده ارائه خدمات همراه با گارانتی پس از تعمیر می باشد در صورتی که هموطنانمان در سراسر ایران نیاز به پشتیبانی و خدمات تعمیر داشته باشند کافیست با واحد پمپ شرکت رادوکو تماس بگیرند تا در کوتاهترین زمان ممکن از خدمات شرکت بهره مند شوند.

هزینه تعمیر روتس بلوئر

معمولا هزینه تعمیر روتس بلوئر ( تعمیر دمنده هوا ) با توجه به نوع خرابی آن متفاوت می باشد که حتما می بایست جهت اطلاع از قیمت تعمیر پمپ شناور توسط کارشناسان واحد تعمیر و نگهداری شرکت رادوکو از نزدیک مورد بررسی قرار گیرد که پس از آن هزینه تعمیر مشخص خواهد شد.

برند های مطرح قابل تعمیر در مجموعه رادوکو عبارت اند از:

 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر ارزن
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر شوفو
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر گریتک
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر لانگ تک
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر تراندین
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر روبوسکی
 • تعمیر و سرویس روتس بلوئر پدروگیل و …

عیب یابی پمپ بلوئر

در ادامه به منظور درک بهتر از نحوه تعمیر و عیب یابی پمپ بلوئر ( تعمیر دمنده هوا ) لازم است ابتدا نگاهی گذرا به ساختار تشکیل دهنده بلوئر و در ادامه عیوب متداول آن را بررسی کنیم.

پوسته یا محفظه کیسینگ بلوئر

وظیفه محافظت از اجزای داخلی بلوئر را بر عهده داشته و از آنها در مقابل عوامل مخرب و آسیب زننده محافظت می کند. در ساختار بلوئر هوا پوسته نقش بسزایی در ایجاد یک جریان یکنواخت و عاری از هرگونه پالس بر عهده دارد. پوسته سالم عامل مهمی در ایجاد فشار هوای ایجاد شده در حد و اندازه استاندارد می باشد. در مبحث تعمیر بلوئر وجود خراشیدگی ها و خط و خش های عمیق می تواند اصطلاحا موجب فرار هوا شده و دبی و فشار مد نظر را تجهیز نمی تواند تامین کند.

لوب ها یا پروانه های دوار بلوئر

 این قطعات در واقع جز اصلی و قلب تپنده سیستم بلوئر هوادهی می باشد. معمولا در روند تعمیر بلوئر وجود ایراد و اشکال موجب نارسایی و درست کار نکردن بلوئر می گردد. از عوامل مخرب بر سلامت لوب های میتوان به وجود ذرات ریز مانند گرد و غبار و یا ذرات ریز فلز که در اثر سایش درون بلوئر به وجود می آید اشاره کرد.

چرخدنده های تایمینگ بلوئر

 در واقع وظیفه همگام سازی و تعیین موقعیت درست لوب ها را بر عهده دارند. زیر بار ماندن بلوئر و همچنین عدم توجه به تعویض روغن به موقع و عدم استفاده از برند های معتبر مایع روانکار می تواند موجبات آسیب به ساختار چرخدنده ها را فراهم سازد.

شفت بلوئر

در مبحث تعمیر بلوئر هوادهی سلامت قطعه شفت بسیار مهم و حیاتی است. در واقع قطعه شفت وظیفه انتقال انرژی دورانی مکانیکی را از طریق پولی ورودی را به پروانه ها را بر عهده دارد. تراز بودن شفت و عدم خودگی و بازدید های دوره ای می تواند ضامن سلامتی این قطعه مهم در ساختار بلوئر باشد.در صورت وجود لقی غیر مجاز، موجبات خرابی و تاب برداشتن شفت مهیا شده که این موضوع موجب آسیب به کلیت ساختار بلوئر می گردد.

میزان لقی مجاز در قطعه شفت معمولا در کاتالوگ سیستم توضیح داده شده است و به منظور اجرا و محاسبه دقیق این لقی می بایست از ساعت اندیکاتور استفاده نمود.

گسکت بلوئر

از قطعات مهم دیگری که نیز می توان در ساختار بلوئر نام برد به گسکت های آب بندی که وظیفه درز بندی کامل سیستم هوادهی را برعهده دارند.

فیلتر دمنده هوا

فیلتر هوای ورودی و سایلنسر که باعث کم شدن صدای نویز ایجاده شده ناشی از کارکرد بلوئر می شود. و وجود فیلتر به منظور جلوگیری از ذرات معلق در هوا کمک کرده و راندمان و عمر مفید سیستم هوادهی را افزایش می دهد.

درب عقب و جلو

درب های عقب و جلو به منظور حفاظت از بیرینگ ها از هر دو طرف و محافظت از چرخدنده های تایمینگ در یک طرف می شود. روی این درب ها قطعه چشمی روغن تعبیه شده است که بتوان با استفاده از این قطعه میزان و مقدار روغن درون محفظه چرخ دندهها را کنترل کرد.

نکات مهمی که در مورد استفاده از بلوئر تازه تعمیرشده باید رعایت کرد

تمام لوله ها اتصالات به پمپ هوادهی به دقت بررسی شده و نسبت به تمیز کاری آن ها اقدام نمود. وجود هرگونه مواد زائد و گرد غبار می تواند به ساختار بلوئر آسیب بزند.

از وجود روغن درون محفظه گیربکس بلوئر اطمینان حاصل کرده و در صورت پایین بودن سطح روغن که توسط قطعه چشمی روغن قابل مشاهده است، نسبت به اضافه نمودن روغن با برند معتبر اقدام نمایید.

نحوه نصب و راه اندازی بلوئر و الکتروموتور مورد بررسی قرار گرفته و هم راستا بودن این دو تجهیز برروی شاسی بررسی شود. میزان لقی  تسمه نیز بررسی شده و طبق استاندارد کاتالوگ باید این میزان لقی رعایت شود.

وضعیت روان بودن شفت و لوب ها را بررسی کنید. بدین منظور میتوانید با استفاده از نیروی دست پولی ورودی بلوئر را به چرخش درآورده و در صورت هرگونه صدا، گیر و یا مشکل در چرخیدن نسبت به بررسی دوباره بلوئر اقدامات لازم را انجام دهید.

سوالات و ایرادات متدوال در روند کاری روتس بلوئر

چرا سرعت چرخش بلوئر کم است ؟

بدین منظور لازم است تا میزان لقی تسمه متصل به الکتروموتور و روتس بلوئر به دقت چک شود. شاید بتوان گفت شل بودن تسمه موجب لغزش روی پولی ها شده و به همین دلیل روتس بلوئر به سرعت نامی نمی رسد.

چرا فشار هوای تولیدی بلوئر کم است ؟

اتصالات بلوئر را به دقت چک کرده و نحوه نصب شیر های یک طرفه کننده و متعلقات خروجی و ورودی بلوئر به دقت بررسی و تست شود.

چرا مقدار دبی هوادهی بلوئر افت کرده است ؟

اتصالات ورودی و خروجی بلوئر را بررسی کنید. از نحوه نصب صحیح شیر تخلیه اطمینان حاصل کرده و از سلامت گسکت ها و قطعات نشت بند اطمینان حاصل کنید.

چرا میزان خرابی در بلوئر زیاد است ؟

میزان لقی مجاز شفت های بلوئر چک شده و در صورتی که در یاتاقان ها ترک وجود داشته یا اصطلاحا گشاد شده اند نسبت به تعمیر یا تعویض درب های عقب و جلوی بلوئر اقدامات لازم را انجام دهید.

چرا مصرف برق الکتروموتور متصل به بلوئر زیاد است ؟

این موضوع مربوط به بالا بودن دور الکتروموتور می شود. بر اساس موراد ذکر شده و دیتای فنی قابل مشاهده در کاتالوگ بلوئر نسبت به انتخاب صحیح الکتروموتور با دور مناسب اقدام نمایید.

چرا بدنه بلوئر بشدت داغ است ؟

روغن استفاده شده در محفظه چرخدنده غیر استاندارد بوده و یا روغن کافی وجود ندارد. هم راستابودن پولی پمپ و الکتروموتور بررسی شود

چرا بلوئر هوا ایجاد نویز و صدای غیر استاندارد میکند ؟

نسبت به محکم نمودن پیچ های اتصال به شاسی اقدامات لازم را انجام دهید. در یک راستا بودن پولی های پمپ و الکتروموتور چک شود و از سلامت بیرینگ ها و یاتاقان ها اطمینان حاصل کنید.

دستور العمل نگهداری از روتس بلوئر

 • به ازای هر 175 ساعت نسبت به گریس کاری و سرویس بلوئر اقدام گردد.
 • بررسی میزان کشش تسمه ها هر 90 روز یکبار میتواند تا حد زیادی به سلامت تجهیز بلوئر شما کمک کند.
 • فیلتر هوای وردی به بلوئر را با توجه به مقدار گرد و غبار محیط تعویض کرده و یا نسبت به تمیز کردن آن با هوای پرفشار اقدام نمایید.
 • روغن مورد استفاده در محفظه چرخدنده ها گیربکس بعد از 100 ساعت باید تعویض شده( در بار اول به علت وجود پلیسه و ذرات فلز بهتر است بعد از مدت کوتاهی تعویض گردد) بعد از این دوره هر 750 ساعت کارکرد مفید نسبت به تعویض روغن با برند معتبر اقدام نمایید.
 • نسبت به ترازبندی و نصب ضربه گیر در سیستم شاسی و چهارچوب دستگاه اقدامات لازم را انجام دهید. این موضوع بستگی به میزان کارکرد دستگاه داشته ولی معمولا هر سه ماه یکبار لازم است که به این موضوع رسیدگی شود.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *