ژنراتور برق در صنایع گوناگون | رادوکو | وارد کننده و تامین کننده تجهیزات صنعتی
logo
logo
رادوکو وارد کننده و تامین کننده محصولات صنعتی
۰۲۱-۵۸۴۳۷ (۳۰ خط ویژه)
کاربرد و لزوم وجود ژنراتور برق در صنایع گوناگون جهت خرید محصول باما تماس بگیرید
۰۲۱-۵۸۴۳۷

کاربرد و لزوم وجود ژنراتور برق در صنایع گوناگون
Rate this post

Rate this post

به طور کلی ژنراتور برق نوعی دستگاه کاربردی است که  وظیفه تولید نیروی الکتریسیته و برق را بر عهده دارد. سیستم این دستگاه به گونه ای است که از ایجاد اختلال در عملیات های روزانه جلوگیری کرده و موجب بهبود عملکرد می شود. همچنین ژنراتورها در اشکال فیزیکی و الکتریکی طراحی شده و برای مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از طرفی انتخاب انواع ژنراتورهای برق ملزم به شناخت حالت های مختلف این دستگاه می باشد.

نحوه عملکرد ژنراتورهای برق

ژنراتورهای برق در حقیقت به منظور تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی از منبع بیرونی طراحی می شوند. عملکرد این دستگاه به گونه ای است که با بهره گیری از انرژی مکانیکی، سیم پیچ های موجود در مدار الکتریکی را به حرکت در آورده و تولید برق می کند. این نوع برق، خروجی سیستم ژنراتور برق بوده و  به تولید جریان الکتریکی نیز کمک می کند. همچنین این دستگاه به صورت قراردادی، متناسب با میزان توان بر حسب کیلو وات در انواع گوناگون طراحی می شود. به عبارتی دیگر موتور باید از توان تولید نیرو بر حسب اسب بخار برخوردار بوده و ژنراتور هم باید خروجی مورد نیاز دستگاه را تولید کند.

نحوه عملکرد دستگاه

نحوه عملکرد دستگاه

بررسی اجزا ژنراتورها

  1. موتور: موتور در حقیقت مهم ترین قسمت ژنراتور بوده و توان مکانیکی و حرکتی دستگاه توسط این قطعه تامین می شود. همچنین موتور دستگاه باید با دقت بالایی انتخاب شود چرا که توان الکتریکی و خروجی سیستم به وسیله این قطعه در ژنراتور مشخص می شود.
  2. سیستم سوخت: سیستم سوخت در حقیقت دارای حداکثر ظرفیت 6 تا 8 ساعت کار است. همچنین این قطعه، بخش ثابت یک ژنراتور بوده و تاثیر بسزایی بر عملکرد موتور می گذارد.
  3. رگولاتور ولتاژ: رگولاتور ولتاژ در حقیقت وظیفه تنظیم میزان ولتاژ خروجی سیستم را بر عهده داشته و این امر را با بهره گیری از نوعی سیم پیچ تحریک کننده جریان و روتور انجام می دهد.
  4. سیستم خنک کننده: خنک کردن قطعات ولتاژ، امر بسیار مهمی است چرا که افزایش حرارت قطعات در طولانی مدت موجب آسیب رساندن به سیستم و کاهش عملکرد دستگاه می شود. همچنین در ژنراتورها از مایع و گاز هیدروژن جهت خنک سازی قطعات استفاده می شود.
  5. سیستم روغن کاری: ژنراتورها دارای قطعات مکانیکی بسیاری هستند که به صورت دائم در حال کار می باشند. بنابراین روغن کاری آن ها موجب بهبود کارآیی و عملکرد هر کدام در طولانی مدت می شود. به عنوان مثال هر 10 ساعت یک بار باید سطح روغن دستگاه کنترل شده و سیستم روغن کاری آن مورد بررسی قرار گیرد.
  6. کنترل پنل: کنترل پنل در حقیقت وظیفه کنترل الکتریکی قطعات سیستم را بر عهده داشته و قسمت هایی از جمله ژنراتور، موتور و پنل اصلی را کنترل می کند.
  7. شاسی موتور ژنراتور: ژنراتور برق در حقیقت وسیله ای قابل حمل بوده و این امر با استفاده از شاسی موتور انجام می شود.

قطعات کاربردی انواع ژنراتورها

قطعات کاربردی انواع ژنراتورها

انواع مختلف ژنراتور برق

  1. ژنراتور اضطراری: مولد یا ژنراتور اضطراری اغلب برای مصارف خانگی یا صنعتی مورد استفاده قرار گرفته و در صورت قطع شدن برق شهری، این دستگاه به شکل خودکار برق مشترکین را تامین می کند. همچنین مولد اضطراری گزینه مناسبی برای بیمارستان ها، کارخانجات و ادارات می باشد.
  2. ژنراتور پایه: مولد پایه اغلب در مواردی که به برق موقت احتیاج است، مورد استفاده قرار گرفته و انتخاب مناسبی برای انواع اردوگاه ها، نمایشگاه ها و کمپ ها می باشد. همچنین کاربردهای عمومی این نوع ژنراتور شامل ارتباط با معادن، مجتمع های ساختمانی و انواع نمایشگاه ها است.
  3. ژنراتور دائم: مولد دائم در حقیقت برای مواردی که به برق سراسری احتیاج است، مورد استفاده قرار گرفته و گزینه مناسبی برای امور نیروگاهی نیز می باشد. همچنین این نوع ژنراتورها از قابلیت فراهم سازی نیرو و توان پیوسته جهت ایجاد ظرفیت خروجی نامحدود برخوردار می باشد.

اهمیت استفاده از ژنراتور اضطراری

اهمیت استفاده از ژنراتور اضطراری

کلام آخر

بنابراین ژنراتور برق نوعی دستگاه کاربردی است که انرژی جنبشی خود را از سوخت های گوناگونی مانند گاز، گازوئیل و بنزین دریافت کرده و اقدام به تولید انرژی الکتریکی به عنوان خروجی می کند. ژنراتورها دارای بخش های اصلی موتور، روتور و استاتور بوده که هر کدام نقش مهمی در بهبود عملکرد دستگاه ایفا می کنند.

 

محصولات مرتبط: 

موتور برق کوپ 

موتور برق کاما

مقالات مرتبط:

انواع دیزل ژنراتور برق به چند دسته تقسیم می شود

اهمیت و دلیل استفاده از ژنراتور برق در دستگاه ماینر

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نویسنده: نویسنده محتوا
35 بازدید

دیدگاه محصولات

تماس با ما