دیزل‌ژنراتور ترکیب موتور دیزل، ژنراتور و لوازم جانبی ازقبیل سیستم مولد گرما، سیستم استارت، شاسی، عایق صدا، سیستم کنترل و دینام است. از دیزل ها در زمینه های مختلفی استفاده می شود. بسته به ظرفیتی که دارند، می توان از آن ها در منازل، فروشگاه ها و اداره ها استفاده کرد. دیزل های بزرگ برای کارخانه ها و مجتمع های اداری بزرگ تر کاربرد دارند. کاربرد اصلی دیزل ها در تولید برق در مواقع اضطراری است. با این وجود، از آن ها می توان برای تولید مستمر برق در زمان اوج مصرف نیز استفاده کرد. اگر می خواهید بیشتر با دیزل ها آشنا شوید، با ما همراه باشید.

ویژگی های دیزل ها
ویژگی های دیزل ها

چرا دیزل ژنراتور بهتر از موتورهای برق دیگر است؟

پیشرفت های صنعتی بشر باعث افزایش نیاز به انرژی شده است. تمامی سرمایه گذاری های ما، صرف نظر از کوتاه مدت یا بلندمدت بودن آن ها، به یک منبع انرژی پایدار و قابل اطمینان بستگی دارند. دیزل ها می توانند انرژی موردنیاز بشر در زمینه های مختلف را تامین کنند. دلیل اصلی انتخاب این دستگاه از میان گزینه های متعدد دیگر، قیمت مقرون به صرفه، نگهداری آسان و عمر طولانی است. اگر به دنبال یک انتخاب مناسب با در نظر گرفتن تمامی پارامترهای بالا هستید، دیزل‌ژنراتور می تواند یک گزینه آسان باشد.

از دیگر مزایای دیزل ها در مقایسه با سایر گزینه ها می توان به تامین سوخت، شرایط کاری، تامین بار و ذخیره سوخت اشاره کرد. از سوی دیگر، حمل و نقل و راه اندازی این نوع از ژنراتور ها بدون نیاز به دانش و تجربه زیاد قابل انجام است. خستگی یکی از عوامل از کار افتادن ژنراتورهاست. فرآیند ساخت دیزل ها باعث می شود تا قطعات کمتر دچار خستگی شوند. در نتیجه، طول عمر دیزل ها با توجه به سادگی ساخت قابل قبول به حساب می آید.

اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور

همانطور که گفته شد، دیزل ها از ترکیب اجزای مختلف ساخته می شوند. برخی از مهم ترین اجزای تشکیل دهنده دیزل ها عبارتند از:

موتور ژنراتور:

انرژی مکانیکی دیزل ها توسط موتور تامین می شود. در انتخاب موتور باید به دو موضوع توجه کرد: نوع سوخت مورد استفاده و نوع سوپاپ موتور.

دینام:

دینام از مهم ترین بخش های دیزل ها به شمار می رود که خروجی برق را حاصل می دهد. خروجی برق در اثر حرکت نسبی میدان های مغناطیسی و الکتریکی تولید می شود. خود دینام از دو قسمت مجزا به نام روتور و استاتور تشکیل شده است.

سیستم سوخت:

ظرفیت دیزل‌ژنراتور بر اساس مخزن سوخت آن تامین می شود. بدیهی است که دیزل های کوچک تر دارای مخزن سوخت کوچک تری هستند و برای مدت زمان کوتاه تری روشن می مانند.

سیستم خنک کننده و اگزوز:

سیستم خنک کننده جهت هدایت گرما به خارج از دیزل استفاده می شود. از سوی دیگر، لوله اگزوز به موتور دیزل وصل می شود و دود سمی تولید شده را به خارج منتقل می کند.

شارژر باتری:

شارژرهای باتری معمولاً از جنس فولاد ضد زنگ برای جلوگیری از خوردگی ساخته می شوند. این شارژر به طور مستقیم با ولتاژ خروجی دیزل‌ژنراتور در ارتباط است.

رگولاتور ولتاژ:

از رگولاتور ولتاژ جهت تنظیم ولتاژ خروجی دیزل ها استفاده می شود. وظیفه اصلی رگولاتور ولتاژ تبدیل ولتاژ AC به جریان DC است.

سیستم روانکاری:

سیستم روانکاری برای تضمین عملکرد مناسب دستگاه و همچنین افزایش طول عمر قطعات بکار می رود.

پنل کنترل:

پنل کنترل از قسمت های مختلفی تشکیل شده است، ازجمله: تنظیمات روشن و خاموش، موتورسنج و ژنراتورسنج. تمامی ابزارهای کنترلی و مدیریتی مانند پریز برق و کنترل ولتاژ در بخش سیستم کنترل قرار می گیرند.

قاب یا شاسی:

تمامی تجهیزات مربوط به دیزل ها بر روی شاسی نصب می شوند.

اجزای تشکیل دهنده دیزل ژنراتور
اجزای تشکیل دهنده دیزل‌ژنراتور

مهم ترین کاربردهای دیزل ها

دیزل ها دارای کاربردهای گسترده ای هستند، از کاربردهای خانگی گرفته تا کاربردهای صنعتی. به عنوان مثال، از دیزل ها برای ابزارهای برقی ساده خانگی مانند تلویزیون، یخچال، دریل برقی و غیره استفاده می شود. این در حالی است که امکان استفاده از این دستگاه در کارخانه های تولید فولاد، بیمارستان ها و تامین برق موردنیاز معادن وجود دارد.

از دیزل های بزرگ تر برای تامین برق توربین های آبی و نیروگاه ها نیز استفاده می شود. با این وجود، کاربرد اصلی این دستگاه در تامین برق اضطراری هنگام قطعی شبکه است. علاوه بر این، تامین برق مکان های فاقد شبکه برق مانند وسایل حمل و نقل دریایی، هوایی و ریلی نیز از طریق دیزل‌ژنراتور انجام می شود.

کاربرد دیزل ها
کاربرد دیزل ها

انواع دیزل ها بر اساس کاربرد

دیزل ها را می توان بر اساس کاربرد به گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد:

کوچک یا خانگی:

این دیزل ها بین 5 تا 50 کیلو ولت آمپر هستند. از آن ها برای آسانسور، درب های ریموت یا روشنایی در هنگام قطعی برق استفاده می شود.

دیزل های برق اضطراری ساختمان:

دستگاه های این گروه بین 80 تا 200 کیلو ولت آمپر هستند. آن ها برای تامین برق واحدهای صنفی، دفاتر کاری و اداری در زمان قطعی برق بکار می روند. برای ساختمان های مسکونی پرجمعیت نیز استفاده از این دیزل ها توصیه می شود.

دیزل ژنراتور توان متوسط یا دائم کار:

این نوع دیزل ها بیشتر در بیمارستان ها، هتل ها، فرودگاه ها، انبارها، گلخانه، کارگاه های صنعتی کوچک و مجتمع های تجاری کاربرد دارند. ظرفیت این دستگاه ها بین 300 تا 700 کیلو ولت آمپر است.

صنایع نیمه سنگین و سنگین:

ظرفیت این دیزل ها بین 750 تا 2500 کیلو ولت آمپر است. از آن ها در کارخانه های تولیدی، معادن، صنایع فلزی، نفت، گاز، پتروشیمی و مراکز نظامی استفاده می شود.

نیروگاهی:

تمام نیروگاه ها برای تامین برق موردنیاز، دیزل های پرقدرت بکار می برند. توان اسمی این دیزل ها بیشتر از 2500 کیلو ولت آمپر است.

انواع دیزل ها
انواع دیزل ها

مهم ترین برندهای تولیدکننده دیزل ها

همانطور که گفته شد، برندهای مختلفی در زمینه فروش دیزل‌ژنراتور فعالیت می کنند. نوع برند تولیدکننده در قیمت نهایی دستگاه بسیار تاثیرگذار است. از مهم ترین برندهای تولیدکننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ولوو
  • پرکینز
  • کامینز
  • بادوین
  • ایویکو
  • کوهلر
  • لوول
  • بنز
  • اسکانیا

برندهای چینی نیز در زمینه تولید دیزل های خانگی، تجاری و صنعتی با قیمت مناسب فعالیت دارند.

قیمت دیزل ها

دیزل ها با قیمت های مختلفی در بازار عرضه می شوند. تعیین قیمت این دستگاه ها بر اساس توان، کشور سازنده، برند تولیدکننده و سال ساخت انجام می شود. توجه داشته باشید که نوسانات ارز نیز بر قیمت دیزل ژنراتور تاثیر می گذارد. شرکت رادوکو یکی از برترین تامین کنندگان محصولات صنعتی ازجمله دیزل ها است. این مجموعه، بهترین دیزل ها را با قیمت مناسب در اختیار مشتریان قرار می دهد. جهت استعلام قیمت دیزل ها می توانید به سایت رادوکو مراجعه کنید.

قیمت دیزل ها
قیمت دیزل ها

سخن پایانی

دیزل ها یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در صنعت به شمار می روند. این دستگاه، انرژی مکانیکی را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند. به همین دلیل از آن نه تنها برای تولید برق اضطراری بلکه به منظور تولید برق مستمر نیز استفاده می شود. ساخت دیزل‌ژنراتور باعث شده است که قطع برق، اختلالی در زندگی روزمره انسان به وجود نیاورد. جهت خرید و استعلام قیمت انواع دیزل ها از سایت شرکت رادوکو بازدید کنید. تاکنون تجربه کار با کدام برند تولیدکننده دیزل ها را داشته اید؟

 

محصولات مرتبط: 

دیزل ژنراتور کامینز

قیمت دیزل ژنراتور 50Kva

مقالات مرتبط:

کارکرد دستگاه دیزل ژنراتور کامینز و بررسی مشخصات فنی آن

نحوه کار دیزل ژنراتور چگونه است؟

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...