دیزل ژنراتور چیست

دیزل ژنراتور چیست؟ آنها از موتور دیزلی و ژنراتور الکتریکی برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می کنند. سوخت های مایع یا گاز طبیعی معمولا به عنوان سوخت اولیه ديزل ژنراتور استفاده می شود. در مجموع، یک دیزل ژنراتور بر اساس فشرده سازی هوا و سوخت کار می کند.  سپس سوخت مناسب دیزل ژنراتور تزریق می شود. ترکیبی از فشرده سازی هوا و تزریق متعاقب آن سوخت به تولید گرما کمک می کند که باعث التهاب سوخت می شود. به این ترتیب دیزل ژنراتور شروع به احتراق کرده و باعث راه اندازی ژنراتور می شود. بنابراین ژنراتور شروع به تولید انرژی الکتریکی لازم می کند.

دیزل ژنراتور چیست؟

ممکن است با این سوال هنگام خرید دیزل ژنراتور رو به رو شده باشید که، دیزل ژنراتور چیست قیمت دیزل ژنراتور به چه عواملی بستگی دارد؟ آنها در داخل شن با بالشتک های بتنی در موتورخانه ها قرار می گیرند و از آنها به گونه ای نگهداری می شود تا قطعات دچار آسیب نشود. بنابراین برنامه ریزی برای تثبیت ژنراتور قبل از رسیدن آن و چیدمان آنها بر اساس محل قرار دادن ژنراتورها از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیزل ژنراتور می تواند انرژی الکتریکی را با توجه به تقاضای MG تولید کند. توان خروجی دیزل ژنراتور را می توان بر اساس تغییرات بار MG نیز تغییر داد. همچنین آنها توانایی تزریق همزمان دو توان اکتیو و راکتیو را دارند. از این رو در معادلات ریاضی سیستم، دیزل ژنراتور به عنوان یک باس PQ در نظر گرفته می شود که هم توان اکتیو و هم توان راکتیو را به سیستم تزریق می کند.

ديزل های صنعتی
دیزل های صنعتی

اجزای اصلی یک دیزل ژنراتور را می توان به شرح زیر طبقه بندی کرد

دیزل ژنراتور چیست از اجزای آن چه می دانید؟ در زیر انواع آنها را توضیح داده ایم که هرکدام برای چه کاری ساخته شده اند.

 • موتور دیزل:

موتورهای دیزلی به عنوان یک منبع ورودی انرژی مکانیکی بوده که برای ژنراتورها کار می کنند. همچنین اندازه و ظرفیت خروجی آن تعیین می کند که یک واحد چقدر توان می تواند تولید کند.

 • دینام:

انرژی الکتریکی را از ورودی مکانیکی تامین شده که توسط موتور دیزل به دست می آید را، تولید می کند.

 • رادیاتور و سیستم خنک کننده:

از آنجایی که استفاده از ژنراتور به طور مداوم اجزای مختلف را گرم می کند، سیستم خنک کننده به خروج گرمای تولید شده در هنگام کار ژنراتور کمک می کند.

 • سیستم اگزوز:

دود اگزوز منتشر شده توسط دیزل ژنراتور حاوی مواد شیمیایی بسیار سمی است که باید به درستی مدیریت شوند. در نتیجه سیستم اگزور این دود را از بین می برد.

 • فیلتر هوا:

فیلتر از مواد فیبری تشکیل شده است که ذرات جامد مانند گرد و غبار، گرده، کپک و باکتری ها را از هوا حذف می کند.

 • کنترل پنل:

رابط کاربری ژنراتور را کنترل می‌کند، از جمله کنترل‌ های راه ‌اندازی و خاموش کردن، گیج‌ های سوخت، سوئیچ ‌های انتخابگر فاز و غیره.

دیزل های خانگی
دیزل های خانگی

آشنایی با قسمت های مختلف دیزل ژنراتور

 • موتور دیزل
 • آلترناتور
 • سیستم سوخت
 • تنظیم کننده ولتاژ
 • سیستم خنک کننده و اگزوز
 • سیستم روغن کاری
 • شارژر باطری
 • صفحه کنترل
 • قاب مونتاژ اصلی
ديزل ژنراتور چیست
دیزل ژنراتور چیست

نحوه کارکرد دینام دیزل های ژنراتور

این قطعه وظیفه تولید توان خروجی را بر عهده دارد. دینام از بسیاری از اجزای پیچیده تشکیل شده است و یکی از این اجزای حیاتی روتور است. این روتور شفتی است که از انرژی مکانیکی که توسط موتور دیزل به حرکت در می‌ آید با آهنرباهای ثابتی که به دقت قرار داده شده ‌اند، می‌چرخد و میدان مغناطیسی ایجاد می ‌کند. اینجاست که ما شروع به دیدن مفهوم الکترومغناطیسی می کنیم.

میدان مغناطیسی ایجاد شده دائماً حول بخش بسیار مهم دیگری از دینام می چرخد که آن استاتور نام دارد؛ بنابراین اگر یک رسانای الکتریکی ثابت بماند و میدان مغناطیسی داشته باشید که در اطراف آن حرکت می کند، جریان الکتریکی القا می شود. در جواب سوال دیزل ژنراتور چیست، باید گفت که آنها دارای قطعات حیاتی هستند که در کنار یکدیگر به خوبی کار می کنند.

سیستم سوخت دیزل ژنراتور

سیستم سوخت منبع تغذیه موتور با لوله ای است که مستقیماً به موتور متصل می شود. این به شروع کل عملیات کمک می کند، اندازه سیستم سوخت شما تعیین می کند که دیزل ژنراتور شما چه مدت فعال باشد.اگر قصد استفاده از ژنراتور در داخل محفظه را دارید یا اگر از واحدهای قابل حمل استفاده می کنید، ممکن است سیستم سوخت شما کوچکتر باشد. همچنین سیستم ‌های سوخت بزرگتر برای استفاده دائمی، یافت می شوند.

قسمت های داخلی سیستم، لوله کشی زیادی را برای رساندن سوخت به موتور را به درستی انجام می دهد. این شبیه به مواردی است که در بیشتر وسایل نقلیه می‌ بینید. به عنوان مثال؛ یک فیلتر سوخت، یک لوله تهویه و یک سوپاپ برای مخزن سوخت برای جلوگیری از هر گونه فشار بیش از حد ناخواسته از مثال بارز است. همچنین یک اتصال سرریز وجود دارد تا اطمینان حاصل می کند که اگر مخزن شما بیش از حد پر شود، جریان بیش از حد پر شده به بیرون منتقل می شود و در سطح کف شما، سطح موتور یا دینام که قبلاً در مورد آن صحبت کردیم، پاشیده نمی شود.

آشنایی با انواع دیزل‌ها
آشنایی با انواع دیزل ها

تنظیم کننده ولتاژ دیزل ژنراتور

بعد از این که متوجه شدیم دیزل ژنراتور چیست باید درباره اجزای آن بیشتر بدانیم. در مورد دیزل ژنراتور احتمالاً پیچیده ترین جزء، تنظیم کننده ولتاژ است. آنها به تنظیم ولتاژ خروجی کمک می کند. جزئیات زیادی در مورد تنظیم کننده ولتاژ وجود دارد که نمی توانیم در یک بخش توضیح دهیم، بنابراین آن را برای شما شرح می دهیم؛ بدون این قطعه، ولتاژ و آمپر جریان با توجه به سرعتی که موتور دیزل شما در حال کار است متفاوت است. از آنجایی که ما در دوران مدرن زندگی می کنیم، به شدت به یک منبع تغذیه بسیار نیاز داریم. به زبان ساده، تنظیم کننده ولتاژ اطمینان حاصل می کند که منبع تغذیه ما ثابت می ماند و ما می توانیم برق را اداره کنیم.

سیستم خنک کننده و اگزوز

در دیزل ژنراتور این دو جزء کلیدی هستند و بر خلاف تنظیم کننده ولتاژ، درک آنها بسیار آسان تر است؛ یک سیستم خنک کننده به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد دیزل ژنراتور شما کمک می کند. این کار را با آزاد کردن مایع خنک ‌کننده در ژنراتور انجام می‌ دهد که با گرمای اضافی تولید شده توسط موتور مقابله می ‌کند. خنک کننده تمام گرما را از طریق یک مبدل حرارتی می گیرد و شروع به خلاص شدن از شر آن در خارج از ژنراتور می کند. دوباره مانند ماشین شما، سیستم اگزوز هر گاز ایجاد شده توسط موتور دیزل را می گیرد و از طریق یک سیستم لوله کشی بیرون می دهد و آنها را از ژنراتور خارج می کند.

اجزای ديزل‌های ژنراتور
اجزای دیزل های ژنراتور

سیستم روغن کاری دیزل ژنراتور

سیستم روغن کاری به موتور دیزل متصل می شود و توسط یک پمپ روغن کنترل می شود که روغن را پمپاژ می کند تا اطمینان حاصل شود که تمام قطعات در هنگام روشن بودن به نرمی کار می کنند و بیهوده با یکدیگر آسیاب نمی شوند، بدون این سیستم مطمئناً موتور شما کار می کند.

نوع های متفاوت از ژنراتور برق
نوع های متفاوت از ژنراتور برق

نتیجه گیری

حال که فهمیدید دیزل ژنراتور چیست باید با اجزای آن نیز به خوبی آشنا شده باشید. اجزا و قطعات دیزل های ژنراتور حساس بوده و نیاز به مراقبت دارد. شما نیز باید از آنها به خوبی نگهداری کنید و همچنین کاربرد آنها را نیز به آسانی یاد بگیرید.

 

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور ۲۰۰ کاوا بادوین

دیزل ژنراتور ۳۰۰ کاوا ولوو

مقالات مرتبط:

با انواع مدل های دیزل ژنراتور موتورسازان آشنا شوید

با بهترین مدل دیزل ژنراتور سه فاز آشنا شوید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...