انواع مولدها

ژنراتورها از منابع سوختی مانند بنزین، گاز طبیعی یا انرژی خورشیدی برای تولید برق استفاده می‌ کنند. به طوری که می‌ توانید در مواقع اضطراری، دستگاه‌های موبایل را شارژ کنید یا وسایل ضروری را در خانه راه‌ اندازی کنید. انواع مولدها در دیزل ژنراتور ها استفاده می شوند. آنها دارای تنوع زیادی هستند و هر کدام کارکرد خود را دارند. انواع مولدها را می توان به 4 دسته تقسیم بندی کرد. آنها شامل مولد اضطراری، مولد پایه، مولد دائم و مولد چند منظوره. در ادامه به بررسی انواع آنها می پردازیم.

مولد اضطراری (Standby) چیست

یکی از انواع مولدها، مولد اضطراری نام دارد. این مولد زمانی کار می کند که شهر دچار قطعی برق شود. در این موارد برق شهر را در شرایط اضطراری تامین می کند. خود ژنراتورها به دو دسته تقسیم بندی می شوند.

بعضی از آنها توانایی کار کردن در چند ساعت در ماه را دارند. اما مدل دیگری از ژنراتورها هستند که از نوع پرایم اند. عملکرد آنها در زمان قطعی برق به این صورت است که پیوسته عمل می کنند. هر کدام از ژنراتورها، دارای رتبه بندی خاص خود هستند.

این رتبه بندی کمک می کند که هر کدام در رده بالاتری بوده بتوان از آن به عنوان ژنراتور جایگزین استفاده شود. مولد اضطراری از انواع مولدها است که باید در اکثر مکان هایی چون بیمارستان یا ساختمان های مسکونی وجود داشته باشد تا ساکنین در زمان قطع برق دچار مشکل نشوند.

از انواع مولدها، مولد اضطراری  یکی از آنها است.از انواع مولدها، مولد اضطراری  یکی از آنها است.

نحوه کار کردن مولد اضطراری چیست

در عرض چند ثانیه پس از قطع شدن برق، یک سوئیچ انتقال خودکار تلفات برق را دریافت می کند، به ژنراتور دستور شروع به کار می دهد و سپس بار الکتریکی را به ژنراتور منتقل می کند. انواع مولدها که مهم ترین آن مولد اضطراری است، بعد از انتقال بار به ژنراتور شروع به تامین برق مدارها می کند.

پس از بازگشت برق شهری، این سوئیچ، انتقال خودکار بار الکتریکی را به برق منتقل کرده و سپس به مولد اضطراری سیگنال می دهد تا خاموش شود. سپس به حالت اولیه خود باز می گردد. همان زمانی که خود را برای قطعی برق آماده می کند.

بیشتر واحدها با گازوئیل، گاز طبیعی یا گاز پروپان مایع کار می کنند.بیشتر واحدها با گازوئیل، گاز طبیعی یا گاز پروپان مایع کار می کنند.

مولد پایه ( Prime) چیست

یکی دیگر از انواع مولدها شامل مولد پایه یا پرایم است. در این نوع از مولدها در مکان هایی مانند آزمایشگاه، نمایشگاه، معادن یا کمپ ها استفاده می شود. نباید از این انواع از مولدها در ساخت توان ها استفاده شود. معمولاً این مکان ها در هنگام قطعی برق، نیاز به برق به صورت موقتی است.

این نوع دیزل هایی که مولد پایه دارند، از نظر هزینه بالاتر هستند. همچنین برای مراقبت از آنها باید دقت زیادی را به خرج ببرید. همین طور برق را به صورت بارهای متفاوتی خارج می کند. انواع مولدها که یکی از آن پرایم یا پایه بود، برای انواع ژنراتورها مناسب نبوده و فقط تعداد محدودی از آنها را برق رسانی می کند.

یکی از انواع مولدها که مولد پایه است برای ژنراتور است که به عنوان منبع اصلی نیرو عمل می کند. برای کارهای طولانی مدت طراحی شده است.

در آزمایشگاه، نمایشگاه، معادن یا کمپ ها استفاده می شونددر آزمایشگاه، نمایشگاه، معادن یا کمپ ها استفاده می شوند

زمان استفاده از مولد پایه چه زمانی است

رایج ترین استفاده از ژنراتور اصلی برای ایجاد مکانی است که از سایر منابع برق دور باشد؛ مانند یک ساختمانی دور افتاده یا منطقه ای که دسترسی به آن سخت است. یکی از انواع مولدها که مولد پایه بوده در شرایطی که دسترسی واقعی به خطوط برق وجود ندارد، استفاده از انواع مولدها انتخاب خوبی است.همچنین کارخانه های سنگ شکن، معدن ها، عملیات نفت و گاز و ساخت و ساز ساختمان از راه دور تنها برخی از کاربرد هایی هستند که از توان اولیه استفاده می کنند.

رتبه بندی که برای انواع مولدها می دهند، با یکدیگر فرق دارندرتبه بندی که برای انواع مولدها می دهند، با یکدیگر فرق دارند

مولد دائم (Continuous) چیست

از انواع مولدها که مولد دائم یکی از آنها است؛ برای نیروگاه هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بتواند به صورت ثابت به مدت نامحدود خروجی برق با توان پیوسته را برای این نوع سازمان ها برق رسانی کنند.

رتبه بندی که برای انواع مولدها می دهند، با یکدیگر فرق دارند. به همین منظور مولد دائم برای تمامی ژنراتورها مناسب نیست.مولد دائم یکی از انواع مولد هایی است که بسیار شبیه به منبع برق اولیه استفاده می شود. به طور کلی این مولد طراحی شده است تا به عنوان منبع اصلی نیرو برای تاسیسات یا به طور ثابت کار کند.

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور بنز

موتور برق کوپ

مقالات مرتبط:

اطلاعاتی راجع به دیزل ژنراتور کوچک و ویژگی ها و قابلیت های این وسیله

بهترین دیزل ژنراتور متناسب با بودجه شما کدام است؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...