انواع دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور نوعی موتور-ژنراتور است که برای تولید انرژی الکتریکی استفاده می شود. از انواع دیزل ژنراتور که معروف به موتور برق است برای مکان هایی که به برق شهری دسترسی ندارند و یا قطعی برق می تواند خسارت های زیاد و حتی غیر قابل جبرانی وارد کند، مثل بیمارستان، استفاده می شود و از ترکیب دو دستگاه مجزا تشکیل شده است.

  • موتور دیزل
  • ژنراتور الکتریکی

موتور دیزل چیست؟

برخی موتورها برای روشن شدن نیاز به یک جرقه الکتریکی دارند تا سوخت آن ها آتش بگیرد و موتور شروع به کار کند. موتور دیزل بر خلاف این نوع موتورها، برای شروع کار نیازی به جرقه ندارد. بلکه با گرم کردن اتاق احتراق و مخلوط کردن سوخت با گرما و اکسیژن روشن می شود.

انواع دیزل ژنراتور برای استفاده در مکان های متفاوت

ژنراتور الکتریکی چیست؟

ژنراتور الکتریکی دستگاهی است که طی یک پروسه انرژی مکانیکی را تبدیل به انرژی الکتریکی می کند. ژنراتور الکتریکی که به نام ژنراتور برق هم شناخته می شود، از دو قسمت تشکیل شده است.

  • روتور
  • استاتور

از انواع دیزل ژنراتور برای چه کاری استفاده می شود؟

دیزل ژنراتور برای تولید برق در شرایط خاص استفاده می شود. زمانی که برق قطع می شود یا کابل های برق آسیب ببیند، برای اینکه قطعی برق مانع از ادامه کار نشود از انواع دیزل ژنراتور به عنوان یک منبع برق، استفاده می شود تا برق مورد نیاز برای مدت محدودی تا وصل مجدد برق تامین شود. همین طور در مکان هایی که امکان استفاده از برق نیست می تواند از این دستگاه استفاده کرد.

دیزل ژنراتورها دهه ها است که مورد استفاده قرار می گیرند. اما در مدل های جدید از فناوری های جدیدتری استفاده شده که کاربری آن ها را بهتر می کند.

ویژگی های کلیدی انواع دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتورها برای شرایط متفاوتی به کار گرفته می شوند و بر حسب اینکه برای چه هدفی و چه شرایطی استفاده می شوند به چهار مدل تقسیم می شوند.

  • دیزل ژنراتور اصلی
  • دیزل ژنراتور اضطراری
  • دیزل ژنراتور دائم
  • دیزل ژنراتور چند منظوره

دیزل ژنراتور اصلی یا پرایم (prime)

از این نوع دیزل ژنراتور برای مکان هایی استفاده می شود که برای مدت معینی و به صورت موقت به برق نیاز دارند. مثل نمایشگاه ها، اردوگاه، معدن و کمپ. در این مناطق دسترسی به برق شهر ممکن نیست و از دیزل ژنراتور به عنوان منبع برق استفاده می شود. با توجه به کاربرد این دستگاه، باید بتوان از آن برای ساعات طولانی استفاده کرد.

دیزل ژنراتور اضطراری یا استندبای (standby)

دیزل ژنراتور اضطراری، از نوع موتورهای آماده به کار است که در مواقع اضطراری به صورت خودکار، شروع به کار می کند.  این مدل در مکانی استفاده می شود که دسترسی به برق شهر دارد، اما به دلایلی مثل قطعی برق و یا خرابی کابل های برق احتمال قطعی آن موجود است. مثل بیمارستان ها که قطعی برق می تواند موجب خسارت جانی شود و به همین دلیل مهم است که در این شرایط بتوانند از موتور برقی استفاده کنند که در زمانی کوتاه شروع به کار کند. دیزل ژنراتور اضطراری از دیگر انواع دیزل ژنراتور کوچک تر است و برای مدت زمان کمی استفاده می شود.

دیزل ژنراتور دایم (continuous)

این مدل برای تولید دائمی برق تولید می شوند. دیزل ژنراتور دائمی مثل مدل پرایم، نقش منبع اصلی برق را دارد ولی باید برای مدت زمانی طولانیتری برق مورد نیاز را تامین کند. ژنراتور دائم به گونه ای ساخته شده اند که به صورت مداوم و با بار ثابت کار کنند.

دیزل ژنراتور اصلی یا پرایمدیزل ژنراتور اصلی یا پرایم

دیزل ژنراتور چند منظوره

این مدل از انواع دیزل ژنراتور برای اینکه بتوان در شرایط متفاوتی از آن استفاده کرد طراحی می شود. این دستگاه دیزل ژنراتور دائم، پرایم و اضطراری را با هم دارد. گرچه استفاده از این مدل از نظر اقتصادی به صرفه نیست.

این مدل موتور برق، معمولا” پورتابل است و می توان آن را به راحتی جابه جا کرد و گزینه خوبی برای استفاده در ون های سیار، وسائل نقلیه، مشاغل صحرایی است.

برای تهیه انواع دیزل ژنراتور به کجا مراجعه کنیم؟

اگر می خواهید اقدام به خرید دیزل ژنراتور کنید، می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و در مورد انواع دیزل ژنراتور اطلاعات لازم را کسب کنید. برای مشاوره در مورد دیزل ژنراتور از طریق سایت رادوکو تماس بگیرید.

موتور برق اضطراریموتور برق اضطراری

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور بنز

موتور برق کوپ

مقالات مرتبط:

اطلاعاتی راجع به دیزل ژنراتور کوچک و ویژگی ها و قابلیت های این وسیله

بهترین دیزل ژنراتور متناسب با بودجه شما کدام است؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...