انواع شیر های کروی | رادوکو | وارد کننده و تامین کننده تجهیزات صنعتی
logo
logo
رادوکو وارد کننده و تامین کننده محصولات صنعتی
۰۲۱-۵۸۴۳۷ (۳۰ خط ویژه)
معرفی انواع شیر های کروی جهت خرید محصول باما تماس بگیرید
۰۲۱-۵۸۴۳۷

معرفی انواع شیر های کروی
5/5 - (1 امتیاز)

5/5 - (1 امتیاز)

با پیشرفت تکنولوژی و علم، برای مشکلات بشریت راه حل های مفید و گوناگونی ارائه شده؛ یکی از این راه حل ها استفاده از انواع شیر های کروی یکی از این روش های مفید می باشد.

انواع شیر های کروی

انواع شیر های کروی

شیر کروی چیست؟

هنگامی که نیاز باشد از جریان مایع، به طور منظم قابلیت تنظیم داشته باشد، انتخاب ما شیر کروی یا شیر بشقابی است.

به طوری که نه تنها می توان جریان را قطع و وصل کرد، بلکه توانایی تنظیم میزان جریان نیز وجود دارد. در واقع، یک دیسک که دارای مقاطعی به شکل دایره ای در داخل شیر وجود دارد که توسط تنه شیر و هندویل، به سمت بالا یا پایین حرکت می کند.

با حرکت بالا و پایین این قطعه، حلقه آب بندی باز و بسته می شود. این گونه است که جریان سیال در انواع شیر های کروی کنترل می گردد.

این نوع شیر از اجزایی مانند کرکره شیر، بدنه سوپاپ، برش های دیسک، حلقه صندلی ثابت، حلقه صندلی متحرک، بلبرینگ، پیچ . مهره های داخلی و ساختاری و… ساخته شده است.

شیر های کروی هیدرولیک با قابلیت های متنوع

شیر های کروی هیدرولیک با قابلیت های متنوع

کاربرد شیر های کروی

شیر های کروی یا بشقابی، کاربرد های متنوعی دارند و در طیف گسترده ای از امور مربوط به جریان سیال قابل استفاده است.

انواع شیر های کروی، معمولا در کارخانه ها، نیروگاه ها و یا سد های عظیمی که در آن ها جریان با فشار بالا وجود دارد، به کار گرفته می شود.

مزیتی که سبب پر کاربرد شدن این نوع شیر ها می شود، عملکرد بالا و طول عمر متناسب آن است. احتمال نشتی و صدمه در آن بسیار پایین بوده و از جهات بسیاری مفید واقع می شود.

همان طور که می دانید توربین ها اعضای بسیار حساس  و گران قیمت سد و نیروگاه ها می باشند. در نتیجه حفاظت از آن ها از اهمیت ویژه ای برخودار است.  با کمک این نوع شیر میزان حفاظت از توربین ها بسیار بالا می رود.

انواع شیر های کروی دارای ویژگی منحصر به فردی هستند به نام سیستم مهر و موم دوگانه. این سیستم هنگام تعمیرات تجهیزات سر راه سیال کاربرد دارد.

طرز کار این سیستم مربوط به تحمل فشار بالای این شیر ها می شود، هنگام تعمیر تجهیزات، سیال نباید درون لوله ها جریان یابد. بنابراین شیر کروی با بستن راه سیال و تحمل فشار آن، می تواند تا اتمام زمان تعمیر تمام جریان های بعد از خود را قطع نماید.

انواع شیر های کروی بر اساس استاندارد های مطرح دنیا مانند BS 1873 ساخته می شوند. پس از طی روند تولید، به دلیل حساسیت بالای کاربرد هایش، بر اساس API 598 بررسی و آزمایش می گردد.

انواع شیر های کروی

شیر های کروی، در انواع مختلفی در جهت کاربرد های متنوع ساخته شده است. در حقیقت نمی توان به یکی از انواع آن برتری داد زیرا هر یک از آن ها برای استفاده خاصی طراحی و تولید شده اند.

انواع گوناگون شیر های کروی

انواع گوناگون شیر های کروی

انواع مختلف شیر کروی به شرح زیر می باشد:

شیر سوزنی (Needle )

این شیر از شیر های پر استفاده در صنایع مختلف می باشد. اساس کار آن بر پایه قطعه ای سوزنی شکل است که از طریق روزه هایی به حرکت در می آید. به همین دلیل است که نام این نوع شیر کروی، شیر سوزنی نام گرفته است.

این قطعه سوزنی می تواند کار کنترل دبی جریان را تا حد زیادی راحت کند. اندازه گیری ها و نمونه برداری های دقیق به وسیله این دسته از انواع شیر ها کروی انجام می گردد. اندازه و سایز آن ها هم اعدادی در حدود 1 تا 3.5 اینچ می باشد.

شیر زاویه ای (Angle)

زوایه 90 درجه ای که بین ورودی و خروجی این دسته از شیر ها وجود دارد، سبب نام گذاری آن گشته است. با وجود این که شیر زاویه ای مقاومت پایینی در برابر فشار سیال دارد.

اما به دلیل حذف هزینه های زانویی در تاسیسات، مورد استقبال و استفاده کاربران قرار می گیرد. این شیر ها دارای طول عمر نسبتا بالایی هستند و قیمت متناسبی هم دارند.

محصولات مرتبط:

شیر توپی کلاس 300 

شیر توپی نیپون

 

مقالات مرتبط:

کاربردها و انواع شیر توپی

تفاوت شیر کشویی و شیر سوزنی چیست؟

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

نویسنده: نویسنده محتوا
97 بازدید

دیدگاه محصولات

تماس با ما