دیزل ژنراتور مناسب تامین برق اضطراری منازل مسکونی

دیزل ژنراتور از آن دسته محصولاتی است که دارای کاربرد های فراوانی می باشد و امروزه افراد زیادی اقدام به خرید و استفاده از آنها برای تولید جریان برق می‌کنند. یک مجموعه ژنراتور، واحدی از تجهیزات است که از یک موتور، یک ژنراتور الکتریکی (آلترناتور) برای تولید انرژی الکتریکی از سوخت ساخته می گردد. بنابراین آنچه دارای اهمیت است، نحوه کار دیزل ژنراتور می باشد.

استفاده از دیزل ژنراتور در قسمت های مختلف کارخانه جات برای تولید برق در مواقع اضطراری

استفاده از دیزل ژنراتور در قسمت های مختلف کارخانه جات برای تولید برق در مواقع اضطراری

 دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتورها وسایل صنعتی بسیار مفیدی هستند که با استفاده از آن ها می توان به خوبی برای کارخانه جات، منازل مسکونی و… برق تولید نمود. ممکن است برخی از افراد با خود بپرسند این دستگاه با چه سوختی کار می کند؟ در پاسخ به چنین سوالاتی باید بگوییم که دیزل ژنراتور ها از سوخت های گازوئیل بهره مند می گردند. سوخت ‌هایی که یک موتور دیزل ممکن است برای احتراق استفاده کند شامل گاز طبیعی، الکل‌ها، بنزین، گاز چوب و گازوئیل است.

همچنین، در نحوه کار دیزل ژنراتور ذکر این نکته ضروری است که انتشارات سوزاندن گازوئیل یا سوخت های دیگر باعث ایجاد گازهای خروجی می شود. دیزل ژنراتورها دی اکسید کربن، اکسید نیتروژن و ذرات معلق تولید می کنند. ژنراتورها این را در اتمسفر آزاد می نمایند و کیفیت هوا را در مناطق مجاور به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. هر لیتر سوخت 0.73 کیلوگرم کربن خالص دارد و 2.6 کیلوگرم دی اکسید کربن در هر لیتر سوخت دیزل آزاد می شود.

برای ذکر نحوه کار دیزل ژنراتور لازم است بگوییم که این دستگاه انرژی شیمیایی قابل توجهی را به خود اختصاص می دهد که قسمتی از این انرژی با فرایند احتراق، به انرژی مکانیکی تبدیل خواهند شد. حال باید بدانید که انرژی مکانیکی ایجاد شده می تواند سریعا یک میل لنگ را به گردش در بیاورد. دیزل ژنراتور برای آن که بتواند برق مورد نیاز را تامین سازد، میل لنگ را به میدان مغناطیسی وارد می نماید که این اقدام می تواند به راحتی باعث جریان برق نیز گردد.

اجزای دیزل ژنراتور و کاربرد آن ها

اجزای دیزل ژنراتور و کاربرد آن ها

اجزای دیزل ژنراتور

1. موتور دیزل  (Diesel Engine)

موتور دیزل وظیفه دارد تا به خوبی انرژی مکانیکی لازم را تولید نماید تا میل لنگ از این طریق به چرخش درآید.

2. آلترناتور  (Alternator)

همانطور که در قسمت نحوه کار دیزل ژنراتور ذکر کردیم، بخشی از انرژی مکانیکی می بایست به انرژی الکتریکی تبدیل شود که این امر توسط یکی از اجزای اصلی دیزل به نام آلترناتور امکان پذیر خواهد بود.

3. فیلتر هوا  (Air Filter)

فیلتر هوا در دیزل ژنراتور، می تواند ذرات کوچک و گرد و غبار ها را فیلتر کرده و مانع از خراب شدن زود هنگام دستگاه گردد.

4. فیلتر روغن  (Oil Filter)

فیلتر روغن نیز می تواند روغن موتور را به خوبی تصفیه کرده و نحوه کار دیزل ژنراتور را بهبود ببخشد.

5. مخزن سوخت  (Fuel Tank)

از دیگر اجزای موجود در دیزل ژنراتور، می توان به مخزن سوخت اشاره نمود. در این مخزن می توان سوخت دیزل و یا همان گازوئیل را پر کرد تا دستگاه سوخت کافی برای انجام عملیات خود را داشته باشد.

6. سیستم خنک کننده  (cooling system)

نحوه کار دیزل ژنراتور به گونه ای است که گرمای بسیاری در دستگاه ایجاد می گردد. این گرما را می توان با استفاده از سیستم خنک کننده به خارج دستگاه نیز هدایت نمود.

7. شارژر باتری  (Charger)

همانطور که می دانید، دیزل ژنراتور ها می بایست به صورت متداوم باتری شان شارژ گردد تا ادامه فعالیت امکان پذیر باشد. شارژر باتری می تواند به خوبی شارژ باتری دیزل را تامین نماید و آن را برای ادامه کار و فعالیت آماده سازد.

تداوم فعالیت دیزل ژنراتور با استفاده از اجزای کاربردی آن

تداوم فعالیت دیزل ژنراتور با استفاده از اجزای کاربردی آن

 

سخن پایانی

همان طور که تاکنون متوجه شده اید، دیزل ژنراتور دارای اهمیت و کاربرد بسیاری می باشد. به همین منظور سعی نمودیم تا شما را با دیزل ژنراتور و نحوه کار دیزل ژنراتور آشنا کنیم. امیدواریم بهره کافی را از مطالعه مطالب فوق بهره مند گردیده و سوالات ذهن تان را به خوبی برطرف ساخته باشید.

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور پرکینز تبریز

دیزل ژنراتور بنز

مقالات مرتبط:

نکاتی در رابطه با خرید دیزل ژنراتور

سیم پیچی دینام و سیم پیچی الکتروموتور

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...