انواع شیرپروانه‌ فلنج دار

یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی که در صنعت جهت قطع کردن جریان سیال استفاده می شود انواع شیرپروانه‌ نام دارد. این شیرآلات در حالت باز بودن هم سبب افت فشار می شوند. شیر های پروانه  انواع گوناگونی دارند و هر یک بسته به مشخصات فنی در مکان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این شیر آلات پر کاربرد به علت وزن کم و اندازه مناسبی که دارند عملکرد بسیار عالی نسبت به سایر تجهیزات مشابه ارائه می دهند.

با انواع شیرپروانه‌ در صنعت بیشتر آشنا شوید

شیر های پروانه از جهات گوناگون نظیر نوع عملگر و نحوه اتصال به چند دسته تقسیم بندی می شوند. انواع شیر های پروانه از لحاظ جنس شامل: شیر های پروانه‌ چدنی با دیسک استیل و پلاستیکی،  شیر های پروانه فولادی و استیل هستند. هر یک از این تجهیزات که با استفاده از متریال های مختلفی تولید شده اند در مکان های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. به عنوان مثال از شیر های پروانه چدنی با دیسک پلاستیکی در سیستم های سیال غیر خورنده استفاده می کنند.

همچنین انواع شیرپروانه‌ چدنی با دیسک استیل به علت مقاومت بالایی که دارد در سیستم های خورنده مورد استفاده قرار می گیرد. شیر های‌ پروانه از لحاظ نحوه اتصال هم به چند دسته که شامل:  شیر های‌پروانه ای دو سر فلنج، ویفری و لاگ هم دسته بندی شده‌اند. این تجهیزات در سایز های گوناگون تولید می شوند. به عنوان مثال شیر های پروانه ای ویفری در سایز ۲۰ اینچ به مرحله تولید می رسند.

انواع شیر پروانه پر کاربرد ترین شیرآلات در صنعت
انواع شیر پروانه پر کاربرد ترین شیرآلات در صنعت

 کاربرد انواع شیرپروانه‌ در صنایع

هر یک از انواع شیر های‌پروانه در محیط های گوناگونی به کار گرفته می شوند. به عنوان مثال شیر پروانه‌ استنلس استیل در صنایع کاغذ سازی و سیستم های کنترل سوخت استفاده می شود. از این شیرآلات در محیط های خورنده هم بهره می گیرند. شیر های پروانه فولادی و چدنی برخلاف شیر های استیل استنلس در محیط های غیر خورنده به کار گرفته می شوند.

 به طور کلی از شیر های پروانه‌ در سیستم هایی نظیر سیستم های اطفاء حریق، سیستم های هیدرولیکی، سیستم های خنک کننده، سیستم های پر فشار و دمای بالا، همچنین در سیستم های صنایع غذایی و در سیستم های جلوگیری از افت فشار و سیستم هایی که حجم بالا از آب را جابجا می کنند مورد استفاده قرار می گیرند. شیر پروانه‌ای فلنج دار در میان انواع شیرپروانه‌ به دلیل داشتن عملکرد آسان و سهولت در هنگام نصب جزو پرکاربردترین شیر های صنعتی به حساب می آید.

مدل های مختلف انواع شیرپروانه‌
مدل های مختلف انواع شیرپروانه‌

در مورد مشخصات انواع شیرپروانه‌ اطلاعات بیشتری کسب کنید

به علت اینکه شیر پروانه وزن سبک و حجم کمی دارند فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. همچنین از مهمترین مزایای آنها می‌ توانیم به هزینه نگهداری پایین و داشتن سایز های مختلف و قابلیت نصب در حالت عمودی و افقی اشاره کنیم‌. اجزای شیر پروانه  شامل دیسک، یاتاقان، بدنه، محور، کاور، لاینر، صفحه مدور، شفت و سیت های فلزی هستند.

 کاربرد انواع شیرپروانه‌ بسیار فراوانی در صنایع مختلف دارد و از لحاظ نوع عملکرد به دو دسته شیر های پروانه ای اهرمی با اتصال ویفری و گیربکسی با اتصال ویفری تقسیم بندی می شوند. شیر اهرمی با اتصال ویفری برای سایز های پایین تر کاربرد بسیار زیادی دارد و با استفاده از دست به راحتی باز و بسته می شود. اما شیر های اهرمی بزرگ دارای گیربکس هستند و کار کردن با آنها بسیار ساده و آسان می باشد.

ویژگی های انواع شیرپروانه‌
ویژگی های شیرپروانه‌ای

جمع بندی

شیر های پروانه از لحاظ عملکرد، متریال استفاده شده و نحوه اتصال به چند دسته تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این تجهیزات بر اساس مشخصات فنی دارای کاربرد مختلفی هستند. از این شیر آلات در سیستم های اطفاء حریق، سیستم های خنک کننده و هیدرولیکی و در صنایع گوناگون نظیر صنایع غذایی و صنایع تولید کاغذ استفاده می شود. اگر قصد کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع شیر های‌پروانه‌ ، قیمت و مشخصات فنی آن ها را دارید می توانید از کارشناسان رادوکو در این زمینه کمک بگیرید.‌

 

محصولات مرتبط:

شیر کشویی

شیر پروانه ای صنایع غذایی

شیر پروانه ای ویفری

مقالات مرتبط:

شیر پروانه ای، از کاربردی ترین قطعات در صنعت

تفاوت شیر پروانه ‌ای و کشویی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...