تمام اجزای دیزل ژنراتور در یک ماشین الکتریکی برای تبدیل انرژی از یک منبع به انرژی دیگر ترکیب می شوند. بنابراین، یک مولد برق با گرفتن انرژی مکانیکی برای تبدیل آن به انرژی الکتریکی عمل می کند. برخلاف آنچه که بسیاری فکر می کنند، هیچ تولید برق واقعی وجود ندارد. بنابراین، عملکرد یک ژنراتور الکتریکی منفرد یا ژنراتورهای سنکرون چندگانه بر اساس نظریه القای الکترومغناطیسی مایکل فارادی است . وقتی در مورد قطعات مختلف دیزل ژنراتور صحبت می کنیم این را توضیح خواهیم داد.

اجزای دیزل ژنراتور را بهتر بشناسید

اجزای دیزل ژنراتور را بهتر بشناسید

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتورها برای کاربران مختلف مانند خانه‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و مراکز صنعتی برق مستمر یا آماده به کار تولید می‌کنند. آنها می توانند به اندازه ای کوچک باشند که به راحتی حمل شوند یا به اندازه کافی بزرگ باشند که در خانه ها جا شوند. با این حال، یک واحد مناسب برای هر کاربر وجود دارد. دیزل ژنراتورها انرژی سوخت را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند تا توان بارها را تامین کنند.

دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور

هر دیزل ژنراتور حداقل از 9 جزء تشکیل شده است. در اینجا به توضیح اجزای دیزل ژنراتور می پردازیم. در شکل زیر قطعات اصلی دیزل ژنراتور شماره گذاری و نامگذاری شده است.

اجزای دیزل ژنراتور

اجزای دیزل ژنراتور

موتور دیزل

موتور دیزل از اجزای دیزل ژنراتور است. اندازه موتور مهم است زیرا با مقدار انرژی الکتریکی تولید شده نسبت مستقیم دارد. به این معنی که اگر توان خروجی مورد نظر بیشتر باشد، سایز موتور بزرگتر می شود. نوع موتور دیزلی نیز نوع رایجی است که در خودروها، کامیون ها یا وسایل نقلیه بزرگ استفاده می شود.

آلترناتور

دینام شامل بسیاری از قطعات پیچیده است، اما یکی از مهم ترین اجزای آن روتور است. از شفتی تشکیل شده است که با انرژی مکانیکی موتور و چندین آهنربا دائمی نصب شده در اطراف آن می چرخد ​​و در نتیجه میدان مغناطیسی ایجاد می شود. این میدان مغناطیسی به طور پیوسته به دور یکی دیگر از اجزای مهم دینام که استاتور است می چرخد. این مجموعه ای از هادی های الکتریکی مختلف است که روی یک هسته آهنی پیچیده شده است. اصل القای الکترومغناطیسی می گوید که اگر هادی الکتریکی ساکن بماند و میدان مغناطیسی به دور آن بچرخد، جریان الکتریکی القا می شود.

موتور دیزل

موتور دیزل

سیستم سوخت

در اجزای دیزل ژنراتور سیستم سوخت به طور کلی شامل یک مخزن سوخت با لوله ای است که آن را به موتور متصل می کند.  طیف گسترده ای از ژنراتورهای سایبان بی صدا معمولاً به صورت استاندارد با مخازن سوخت روی پایه ژنراتور الکتریکی ارائه می شود. فرض کنید ظرفیت بیشتری از سوخت مورد نیاز است. در این مورد، ما می‌توانیم یک سیستم سوخت پایه توسعه‌یافته سفارشی یا واحد متصل به یک مخزن سوخت فله اضافی را طراحی و تولید کنیم. برای طرح های بزرگتر ژنراتور برق که نیاز به قرار دادن ژنراتور در یک اتاق آکوستیک دارند، سیستم های سوخت جداگانه معمولاً در داخل یا زیر اتاق یا گاهی اوقات هر دو قرار می گیرند.

سیستم سوخت

سیستم سوخت

تنظیم کننده ولتاژ

رگولاتور ولتاژ  از پیچیده ترین اجزای دیزل ژنراتور است. این قسمت یک هدف توضیحی دارد که تنظیم ولتاژ خروجی است. آنچه در تنظیم کننده ولتاژ می گذرد بسیار دقیق است. در واقع، تضمین می کند که ژنراتور برق را با ولتاژ ثابت مناسب تولید می کند. در غیاب تنظیم کننده ولتاژ، نوسانات شدید بسته به دور موتور رخ می دهد. تمام وسایل الکتریکی که ما استفاده می کنیم نمی توانند چنین منبع تغذیه ناپایداری را کنترل کنند. بنابراین، هدف از استفاده از این قطعه، صاف و یکنواخت نگه داشتن همه چیز است.

سیستم خنک کننده و سیستم اگزوز

این دو بخش هر دو دارای وظایف اساسی در اجزای دیزل ژنراتور هستند. وظیفه سیستم خنک کننده جلوگیری از گرم شدن بیش از حد ژنراتور است. مایع خنک کننده در ژنراتور آزاد می شود که تمام انرژی حرارتی اضافی موتور و دینام را خنثی می کند. سپس خنک کننده تمام این گرما را از طریق یک مبدل حرارتی می گیرد و آن را به خارج از ژنراتور تخلیه می کند.

سیستم اگزوز مشابه اگزوز خودرو عمل می کند. گازهای تولید شده توسط موتور دیزل را جذب می کند، از طریق سیستم لوله کشی وارد آنها می شود و آنها را از Genset خارج می کند.

سیستم روغن کاری

سیستم روانکاری بخشی از اجزای دیزل ژنراتور است که به موتور متصل می شود و روغن را به داخل آن پمپ می کند تا اطمینان حاصل شود که هر قسمت به خوبی کار می کند و در برابر سایر قسمت ها ساییده نمی شود. بدون سیستم روغن کاری مناسب، دستگاه خراب می شود.

شارژر باطری

یک موتور دیزلی به یک موتور الکتریکی کوچک نیاز دارد تا به آن کمک کند. موتور کوچک با باتری کار می کند که باید شارژ شود.

شارژر باطری

شارژر باطری

صفحه کنترل

در اجزای دیزل ژنراتور این قسمت فقط در مورد کنترل و راه اندازی ژنراتور می باشد. این دستگاه دارای هر شیء کنترلی از جمله دکمه استارت، سوئیچ فرکانس، نشانگر سوخت موتور، نشانگر دمای مایع خنک کننده و موارد دیگر است که به کاربر امکان می دهد کارهای مختلف انجام دهد یا موارد خاصی را بررسی کند. پانل کنترل ژنراتور را راه اندازی و خاتمه می دهد، موتور و دینام را برای اجرای نظارت، نگهداری و کنترل نظارت می کند. کنترل پنل اطمینان می دهد که همه چیز به درستی اجرا می شود. همچنین می تواند همگام سازی را برای فعال سازی کار موازی فراهم کند.

صفحه کنترل

صفحه کنترل

و اما در آخر

با نحوه کار دیزل ژنراتور و تمامی اجزای دیزل ژنراتور آشنا شدید. به طور خلاصه، موتور دیزل انرژی مکانیکی دینام را تامین می کند که سپس در حضور میدان مغناطیسی و القای الکترومغناطیسی به جریان الکتریکی تبدیل می شود.

 

محصولات مرتبط:

دیزل ژنراتور بائودین

دیزل ژنراتور بنز

مقالات مرتبط:

اجزای موجود در دیزل ژنراتور

نکاتی در رابطه با خرید دیزل ژنراتور

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...