عیب یابی پمپ روغن داغ و تعمیر پمپ روغن داغ با ضمانت

در مبحث تعمیر پمپ روغن داغ نیاز است که در ابتدا نگاهی گذرا به ساختار تشکیل دهنده این تجهیز حیاتی صنعتی انداخته و سپس به عیب یابی پمپ روغن داغ و اشکالات متدوال رخ دهنده در آن پرداخت. به منظور کارایی بهتر و همچنین پائین آمدن هزینه های قیمت تعمیر پمپ روغن داغ نیاز است که شرایط نگهداری و نوع کاربری به گونه ای مهیا شود تا این تجهیز مهم در فواصل زمانی طولانی و در دفعات کمتر دچار خرابی و از کارافتادگی شود و تعمیرات پمپ روغن داغ با کمترین هزینه انجام گیرد.

تعمیر پمپ روغن داغ شرکت رادوکو

گروه صنعتی رادوکو آمادگی کامل را در خصوص تعمیر انواع پمپ روغن داغ بر اساس استاندارد های مطرح شده را دارا بوده و برند های زیر را به صورت کامل و با گارانتی تعمیرات در اختیار مشتریان عزیز قرار می دهد:

 • تعمیر پمپ روغن داغ نورم
 • تعمیر پمپ روغن داغ سمپا
 • تعمیر پمپ روغن داغ پمپیران
 • تعمیر پمپ روغن داغ استاندارت
 • تعمیر پمپ روغن داغ ایران تولید
 • تعمیر پمپ روغن داغ ایران البرز
 • تعمیر پمپ روغن داغ آبروان و ….

خصوصیات پمپ روغن داغ

ازخصوصیات پمپ روغن داغ می توان به این نکته اشاره نمود که این تجهیز در بهترین شرایط خود و با بهره گیری از خصوصیات طراحی بدنه خود می تواند دمایی معادل 360 درجه سانتیگراد را تحمل نموده و به منظور استاندارد سازی کارکرد پمپ روغن داغ و کاهش ارتعاشات و لرزش در زمان کارکرد از دو عدد بیرینگ شیار عمیق مجهز به گیریس نسوز سیلیکونی بهره می برد.

مهم ترین قطعات برای تعمیر پمپ روغن داغ

مهم ترین قطعات هنگام غیب یابی پمپ روغن داغ که باید مورد بررسی قرار گیرند و برای تعمیر پمپ روغن داغ می بایست اقدام کرد به شرح ذیل می باشند.

مهم ترین قطعات برای تعمیر پمپ روغن داغ

سرویس و تعمیر هوزینگ پمپ روغن داغ

قسمت هوزینگ و اصطلاحا قطعه حلزونی این پمپ بر طبق استاندارد تعریف شده DIN625 طراحی و ساخته شده است. هوزینگ طراحی شده برای پمپ روغن داغ به کمک پره های هوا خنک که بر روی بدنه و منتها الیه شفت ورودی پمپ تعبیه شده، می تواند حرارت های اضافی را دفع نموده واز سرایت تنش های حرارتی به شفت متصل به الکتروموتور جلوگیری نماید.

همچنین متریال به کار رفته در هوزینگ پمپ روغن داغ می تواند تا حد بسیار بالایی تنش های هیدرولیکی و نیروهای شعاعی و محوری وارد شده بر کل ساختار را تحمل و رفع کند. ( متریال به کار رفته در ساختار پمپ روغن داغ معمولا از چدن داکتیل GG25 می باشد و در مواردی که دمای سیال انتقالی از حد استاندارد 180+ بیشتر باشد از متریال با درجه انتقال حرارت بالاتر استفاده می شود).

سرویس بیرینگ پمپ روغن داغ

در حالت کلی توجه به روانکاری و عمر مفید بیرینگ های به کار رفته شده در این تجهیز مهم می تواند تا حد بسیار زیادی به سلامت و طول عمر تجهیز اضافه کند.

تعمیر پروانه پمپ روغن داغ

در خصوص پروانه به کار رفته در پمپ های روغن داغ به دلیل اینکه سیال با دمای بالا در حال پمپاژ شدن می باشد می بایست از پره های جنس استنلس استیل که مقاوم به خوردگی و حرارت بالا می باشد استفاده شود. باید به این نکته توجه داشت که با بالا رفتن دمای سیالات عدد PH کاهش می یابد که این موضوع می تواند قطعات فلزی را به سرعت مستهلک کرده و عامل ایجاد خوردگی گسترده می شود.

معمولا جنس به کار رفته در پروانه پمپ روغن داغ از جنس استنلس استیل بوده که علاوه بر بالا رفتن عمر مفید قطعه در مقابل خوردگی نیز مقاومت لازم را خواهد داشت.

مکانیکال سیل پمپ روغن داغ

هنگام تعمیر پمپ روغن از مهترین قطعاتی که همواره باید به آن توجه داشت مکانیکال سیل می باشد. همانطور که می دانیم این قطعه وظیفه آب بندی قطعات دوار و ثابت در ارتباط با هم را برعهده دارد. با توجه به اینکه تجهیز پمپ روغن داغ در گستره دمایی 300 الی 360 درجه سلسیوس کار می کند، نوع و نحوه گزینش مکانیکال سیل مهم و حایز اهمیت است. بدین منظور لازم است که به منظور کاربری و همچنین تعویض این قطعه به توصیه های ارائه شده توسط سازنده توجه شود.

عیب یابی پمپ روغن داغ

انتخاب مکانیکال سیل مناسب برای پمپ روغن داغ

 مواردی که می بایست در خصوص انتخاب مکانیک سیل مناسب مد نظر قرار بگیرد به قرار زیر است:

 • سرعت چرخش شفت بر حسب دور بر دقیقه
 • سایز و قطر شفت و همچنین قطر مکانیکال سیل توصیه شده توسط شرکت سازنده
 • گستره دمایی کارکرد تجهیز پمپ روغن داغ ( در واقع منطقه دمایی استانداردی که مکانیکال سیل می تواند تنش های حرارتی وارد شده را تحمل کند به طور مثال برای سیال تا دمای 80 درجه سانتیگراد بهتر است از مکانیکال سیل جنس NBR  استفاده شود و همچنین برای گستره دمایی 80 تا 180 درجه سانتیگراد بهتر است از مکانیکال سیل جنس سیلیکون وایتون استفاده شود و برای دماهای بالای 180 درجه سانتیگراد از مواد تفلونی و الاستومری میتوان بهره برد)
 • نوع سیال پمپاژ شونده باید مشخص باشد (از لحاظ ویسکوزیته و میزان خورندگی)

بررسی و عیب یابی پمپ روغن داغ

در این مرحله قصد داریم به ایرادات متدوال در روند تعمیر پمپ روغن داغ پرداخته و راه حل های کلی را در این زمینه ارائه دهیم.

مقدار هد و دبی پمپ روغن داغ افت کرده است

در این حالت می بایست چندین نکته را مد نظر قرار داد. اولین کاری که میبایست انجام داد از سلامت پکینگ ها و آب بند ها اطمینان حاصل کنید. سپس از تمیز بودن و عدم گرفتگی ورودی و خروجی پمپ اطمینان پیدا کرده و بعد از این دو مرحله به سراغ پروانه پمپ بروید.

همانطور که در بالا اشاره شد پروانه ایمپلر نقش بسزایی در زمینه هد و دبی ایجاد شده در خروجی پمپ بر عهده دارد به همین دلیل سلامت این قطعه از نقطه نظر فنی بسیار حیاتی و مهم است. پروانه از لحاظ قطر و ضخامت می بایست استاندارد بوده و هرگونه خوردگی و آسیب در این قطعه تاثیر مستقیم و بسزایی بر هد و دبی پمپ روغن داغ دارد.

مقدار هد و دبی پمپ روغن داغ افت کرده است

علت بالا رفتن دما در قسمت الکتروموتور پمپ روغن داغ

همانطور که در بالا اشاره شد بدنه و هوزینگ پمپ روغن داغ مجهزبه پره های هوا خنک بوده که این پره نقش بسزایی در دفع حرارت های اضافی و منتقل شده به کل ساختار پمپ روغن داغ دارد. انتقال حرارت از ساختار پمپ روغن داغ به شفت و در نهایت انتقال به الکتروموتور موجب آسیب رسیدن به کل سیستم پمپ و الکتروموتور می شود.

بالا رفتن دما به صورت غیر استاندارد و غیر قابل کنترل می تواند موجب تاب برداشتن شفت، تبخیر گریس موجود در بیرینگ ها و به طبع به صدا افتادن پمپ، ذوب شدن ماده لاکی روی کلاف سیم پیچ الکتروموتور و ایجاد اتصال کوتاه و سوختگی گسترده در الکتروموتور و در نهایت رسیدن موعد تعمیر پروانه پمپ روغن داغ در مدت زمان کمتر و بالارفتن هزینه های تعمیرات و نگهداری را در پی خواهد داشت.

برای جلوگیری از  تنش های حرارتی به پمپ روغن داغ باید چه مواردی را کنترل کرد؟

باید برخی از نکات مهم را مورد بررسی قرار داد تا میزان تنش های حرارتی وارد شده به سیستم پمپ و الکتروموتور را به حداقل رساند.

 • استفاده از پمپ با شرایط تعریف شده و مورد استفاده در گستره دمایی استاندارد و در حیطه تحمل پمپ روغن داغ باشد.
 • پره های هوا خنک تعبیه شده بر روی بدنه پمپ را از لحاظ سالم بودن و تمیز بودن آن ها بررسی شود. شکستگی پره ها و کثیفی و جرم روی سطح پره ها می تواند درصد و شار انتقال حرارت سطح پمپ را مختل کرده و بدین ترتیب حرارت موجود در سیال پمپ شونده به سایر اجزای پمپ روغن داغ منتقل می شود.
 • از سایر مواردی که باید به آن توجه شود وضعیت سلامت بوش ها و آب بند های به کار رفته در سرویس پمپ روغن داغ می باشد.

چرا الکترو پمپ روغن داغ دارای سر و صدا و لرزش بالایی است؟

 • سیستم پمپ و الکتروموتور و شاسی به کار رفته می بایست تراز بوده و از هم راستا بودن این اعضا می بایست اطمینان حاصل نمود.
 • مقدار بار اعمال شده و همچنین میزان ظرفیت به کارگیری پمپ می بایست مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که از حد استاندارد و نرمالی که در کاتالوگ محصول درج شده، بیشتر باشد ناگزیر از تجهیز با ظرفیت بالاتر باید استفاده نمود.
 • بوش های گرافیتی استفاده شده در ساختار پمپ و همچنین از سلامت بیرینگ ها باید اطمینان حاصل کرده و در صورتی که موعد تعمیرات پمپ روغن داغ و اورهال فرا رسیده است نسبت به تعویض این قطعات مصرفی اقدامات لازم را انجام دهید.

چرا پمپ روغن داغ عمل پمپاژ را انجام نمی دهد؟ ( فشار خروجی سیال ضعیف است)

این موضوع مربوط به دلایل مختلفی مانند، گرفتگی در ورودی و خروجی پمپ، جهت چرخش اشتباه پمپ، خرابی در شیر یک طرفه کننده(چک ولو) و در حالت کلی نفوذ هوا به درون سیستم پمپاژ می باشد. به منظور رفع این مشکل می بایست اقداماتی همچون رسوب زدای، تعویض قطعه چک ولو و همچنین هواگیری به کمک پیچ هواگیری اقدام نمود که تمامی این عملیات می بایست توسط نیروی فنی ماهر و با در نظر گرفتن همه جوانب احتیاطی و ایمنی صورت بگیرد. ( در پمپ های روغن داغ ما با سیال با دمای بالا و اصطلاحا سوپر هیت رو به رو هستیم و در صورتی که اقدامات احتیاطی صورت نپذیرد موجب صدمات جانی و سوختگی های شدید می شود).

توضیحات تکمیلی در خصوص عیب یابی و تعمیر پمپ روغن داغ

ساختار کلی پمپ روغن داغ به صورت پمپ سانترفیوز یا گریز از مرکز بوده که به صورت یک سر آویز نصب شده و قابلیت پمپاژ سیالات تا محدوده دمایی 360 درجه سانتیگراد را دارد. استاندارد طراحی هوزینگ این پمپ بر اساس استاندارد DIN EN733 بوده و تمامی خصوصیات فنی به صورت کامل در کاتالوگ در اختیار مشتریان قرار گرفته و توصیه های اورهال و نگهداری پیش از موعد نیز می تواند تجهیز را قبل از خرابی و از کارافتادگی کامل به چرخه صنعتی بازگرداند.

در حالت کلی وجود ذرات معلق و جرم و رسوب چه در سطح خارجی و چه در سطح داخلی می تواند مشکلات و معضلاتی را متوجه تجهیز پمپ روغن داغ بکند. بدین منظور سرویس و نگهداری دوره ای پمپ می تواند تا حد بسیار زیادی از خرابی های ناگهانی و همچنین از افزایش هزینه های اضافه تحمیلی جلوگیری کند.

از نکات مهم نگهداری پمپ روغن داغ محل نگهداری این تجهیز است که می بایست در محیطی با گردش هوای آزاد و همچنین فضایی بزرگ باشد که این موضوع کمک بسزایی به مقوله تعمیرات در محل می کند.

و در آخر فاکتور هواگیری پمپ باید به صورت جدی مد نظر قرار بگیرد. پروسه هواگیری علاوه بر کاهش سر و صدای پمپ می تواند از وارد آمدن آسیب های احتمالی به پمپ روغن داغ کمک کننده باشد. ( هواگیری کمک بسزایی در جهت کاهش عمل کاویتاسیون یا انفجار حباب های تولید شده در جریان سیال پمپاژ شونده می شود. پدیده کاویتاسیون به خودی خود می تواند موجب وارد شدن ضربه های متوالی به بدنه داخلی و تجهیزات دیگر مانند پروانه و مکانیکال سیل شده و موجبات آسیب رسیدن و تسریع در فرا رسیدن موعد تعمیر پمپ روغن داغ می شود).

محصولات مرتبط

تعمیر پمپ آب خانگی

تعمیر پمپ شناور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *